Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři příběhy z Kladna- O Globu(su), O Lid(l)ech a O regulačním plánu z Vojtěšské huti

Naše kladenská pohádka zatím happyend nemá. Jaká jsou nejnovější dějství v rozvoji našeho města? A jak asi dopadnou?  

O domě velikém jako zeměkoule

Byla nebyla jedna velikánská rodinná firma. Všude, kam přišla, nabízela, že postaví veliký dům a v něm opravdu moc dobré řeznictví. Celosvětově zaměstnávala  ta firma přes 30 000 lidí. Vycházela přesně vstříc trendům moderního nakupování a požadavkům svých zákazníků, kteří tak všechno potřebné mohli nakoupit v jednom hypermarketu, pohodlně uložit do svých aut a nemuseli jezdit nakupovat často. Aby se pod jednu střechu všechno vešlo, měl ten veliký dům měřit asi dvě a půl fotbalového hřiště. K tomu ještě dvě fotbalová hřiště pro parkování a hned vedle další dvě fotbalová hřiště, kde dokonce jako ve správné pohádce poteče křišťálový potok. Pod potokem krásný les, pod lesem přenádherné jezero. Vedle silnice plná automobilů a náklaďáků a hluku a zplodin. Vlastně ne, ta v té pohádce nebyla, protože už hned vedle byla jiná silnice a všechna auta jezdila po ní a když náhodou jela do velikého domu, tak úplně potichu po novém sametovém tichém koberci z asfaltu.  To vše hned za panelovými hradbami města Kročehlavy, součásti Kladna.

Kročehlavští se kdovíproč takovému velikému domu mocně bránili, protože byli zvyklí se z hradeb dívat do zeleného nebo možná růžového pole. Ještě úplně nedávno se zdálo, že by snad v budoucnu na poli mohlo být opravdické hřiště. Mocní toho města se však rozhodli, že osud pole změní a podepsali malou mapu s obrázkem velikého domu. Potom se začali lidé bouřit a podepisovali na mnoha místech města mnoho petic. Také chodili na veřejná slyšení k mocným a snažili se to změnit. A pak se stala taková revoluce, co do každého města přichází skoro každé čtyři roky a mocní už nebyli tak mocní.

Veliký dům měl po té revoluci už stát. Ale zatím nestojí a když to všechno dobře dopadne, nebude stát až dodnes. Ale vyhráno ještě není. Rodinná firma vytrvale nabízí stavbu velikého domu a neustále chodí za váženými úřady a znovu a znovu jim ukazuje krásné obrázky s křišťálovým potokem, co bude po stavbě domu ještě čistčí než dnes. Lidé naštěstí pořád zůstávají bdělí  a z panelových hradeb sledují, co se chystá. Proč se lidé tolik brání? Protože právě proto, že do velikého domu se bude jezdit autem, může přece stát kdekoli a ne těsně pod okny mnoha lidí, co tam bydlí. A když už by měl být někde u Kladna, mohl stát třeba v bývalé průmyslové zoně. Tam přece hluk a zplodiny z aut nikoho rušit nebudou. Potok i jezero by tak zůstaly čisté a silnice jen tak rušná, jako už jí znáte dnes, milí čtenáři.

O Lid(l)ech

Na staré cihelně v Rozdělově už hlína ležela ladem dlouho. Lidé jezdili kolem prašné hromady sem a tam ve svých autech do práce a na nákupy dál do města a leckdo si jí ani nevšimnul.

V Rozdělově se nestavělo moc bytů. A přitom by je místní uvítali, protože kdo chtěl bydlet, neměl pomalu z čeho vybírat a když měl, tak na to neměl. Ani jindě po Kladně to nebylo o moc lepší.

Slovutné město mělo ve svých plánech, že by tu obchod stát mohl, veliký jako 1 fotbalového hřiště. A tak jeden obchodník začal přemýšlet, že by jí koupil a ušetřil lidem cestu za nákupy autem dál do města a na zbytku by postavil byty pro ty, co nemohli narazit na dostupný kvartýr. Nelenil a začal na tom pracovat. Chodil na úřady, za radními a mluvil a psal a mluvil a kreslil. Jenže, nějak se to nepodařilo, radní dali na hromadu hlíny stavební uzávěru a plánům byl konec. Obchodník nebyl včerejší, takže slovutné město zažaloval o ušlý zisk a – vyhrál. Pak zase přišla ta čtyřletá revoluce, radní našeho města se změnili a hledali, jak ušetřit městské kase peníze za uloženou pokutu, domluvit se na zastavění staré cihelny a ještě vyjít vstříc lidem, co jezdili pořád autem sem a tam kolem prašné hromady hlíny na nákupy do města. A nechat postavit  byty pro své občany.

Slovo dalo slovo, hledali kompromisy, kreslili a mluvili a sázeli stromy na papír, až se dohodli.

Chtělo by se říct konec dobrý, všechno dobré- ale na cihelně se zatím dál práší. V našem příběhu skončí první kapitola v příštím týdnu, kdy budou radní a zastupitelé hlasovat o tom, jestli podpoří Rozdělovské a pusttí sem obchodníka a bytové domy, nebo ne.

PS: Tenhle obchodník mezitím také stavěl veliký dům, jako v prvním příběhu. Ale stavěl ho v bývalé průmyslové zoně na Dříni, tam, kde jeho kamiony nikoho rušit nebudou.  A ještě by snad v pohádce mohla vzniknout veliká silnice, kterou by všechny povozy dalších firem mohly do průmyslové zony jezdit a ušetřit tak hluk a zplodiny lidem ve městě.

O Regulačním plánu na Vojtěšské huti

Těsně u Kladna se rozkládalo zvláštní území plné kolejí, starých průmyslových objektů a fungujících podniků. Jmenovalo se Vojtěšská huť. I když to bylo od města co by kamenem dohodil, moc lidí sem nezavítalo. Silnice zanedbané, některé pozemky prázdné. Trochu to někde připomínalo dějiště bitvy u Stalingradu, kterýžto film se zde točil.

V kříšťálové kouli viděli radní toho města, že se to tu jednou změní a bude se tu bydlet a přijede sem spousta lidí se dívat na ty zvláštní staré průmyslové objekty, které byly opravdu krásné. Proto udělali veliký Regulační plán a všechno, co viděli v té kouli, do něj nakreslili. No jo, jenže ve Vojtěšské huti bylo spoustu fungujících podniků a na jejich místech by mělo vzniknout něco jiného? Tím se radní netrápili.

Potom zase přišla už naše známá čtyřletá revoluce a radní se vystřídali.

Na Kladně nebylo od pádu velkopodniku Poldi úplně tak moc přehršel práce. Noví radní si to uvědomovali. Také věděli, že pokud chtějí někde práci udržet, musí k ní mít postavenou velikou silnici, která tu nebyla. Některé podniky chtěly stavět nové budovy a podle Regulačního plánu se jim tam ne a ne vejít. A tak se podnikatelé spojili a společně napsali dopis radním, že se Regulační plán musí změnit. Někteří se rovnou vypravili k soudu.

Radní se vylekali, pak se zase uklidnili a viděli, že na tom, co píší podnikatelé, něco pravdy je. Rozhodli se proto Regulační plan změnit tak, aby ti, co ve Vojtěšské huti pracují  , mohli pracovat dál a rozvíjet se a současně nezavřít dveře těm, co by chtěli stavět byty a podpořit krásné industriální dědictví.

Každý regulační plan je kompromisem a neměl by se dívat jen do křišťálové koule. Vlastně ty změny pokládá za nutné i bývalé vedení radnice, ale protože už radnici nevede, stejně dělá, jako by někdo destabilizoval území. Ne. Regulační plán pořád platí, jen potřebujeme tu velikou silnici, udržet a podpořit fungující podniky a nezavřít si cestu k obytné zástavbě a zachování průmyslového dědictví. A neriskovat další soudy a spory.

Autor: Anna Gamanová | pátek 21.6.2019 23:20 | karma článku: 12,30 | přečteno: 931x
  • Další články autora

Anna Gamanová

Boj o kladenské nádraží (a další kus jeho identity, který může nevratně zmizet)

Většina z vás možná neví, že budova nádraží Kladno se má zbourat. Vedení města Kladna už někdy v minulém roce dalo souhlas s demolicí. Má vzniknout nová budova. Čím víc do toho vidíme, tím mlhavější jsou důvody tohoto rozhodnutí.

18.2.2024 v 15:22 | Karma: 8,93 | Přečteno: 304x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

v Čr populismus aktuálně nevyhrál, ale na Kladně vyhrává. Může za to nezájem?

Někde jsem slyšela, že populisté se upínají do minulosti a těží hlasy voličů, kteří z nějakého důvodu na dnešní době nevydělávají.

30.1.2023 v 11:55 | Karma: 8,74 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma: 6,52 | Přečteno: 273x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Jak funguje na Kladně kontrolní výbor aneb informační Alcatraz

Na Kladně bohužel komunikace města směrem k veřejnosti probíhá pouze o hezkých věcech. Jakmile ale občané nebo zastupitelé projeví nespokojenost, nebo požadují nějaké informaci či služby, vlídná tvář kladenského krasohledu zmizí.

25.10.2021 v 13:47 | Karma: 11,36 | Přečteno: 340x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Devastace důvěry ve veřejnou správu na Sítné

Často se stává, že města nevyhoví při svých stavbách všem. Pokud ale občané vyžadují veřejné projednání a řádné projednání stavby na stavebním úřadě, a město jim přesto nevyhoví, poškozuje tím vztah s nimi i důvěru v instituce.

19.7.2021 v 22:13 | Karma: 7,47 | Přečteno: 209x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 79
  • Celková karma 8,93
  • Průměrná čtenost 335x
Jsem architekta a matka tří malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem zvolenou zastupitelkou za STAN Kladno pro období 2018-2022.

https://www.facebook.com/anicegam/