Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Jak nám Růžové pole láme vaz

14. 02. 2020 22:09:11
Jak nám exprimátor otevřel cestu k absolutní lhostejnosti k věcem veřejným skrz změnu územního plánu.

právní stát na západě a na východě

Trochu obecné hypotézy na úvod. Na západ od nás lidé požívají vyšší důvěry v právní stát, totiž že jsou si rovni před zákonem a nehraje tudíž roli to, jestli zrovna v pozici soudce nebo starosty nějakého města sedí jejich kamarád či nikoli. Zkrátka že normální život není vymezen mantinely, zda jste příznivcem a kamarádem toho či onoho veřejného představitele. Čím dál na východ jdete, tím lepší je, máte-li na příslušných místech kamarády, a v některých zemích se bez toho téměř nehnete.. Tak nevím, jestli bychom na stupnici 10-1 západ-východ skončili někde v půlce anebo spíš na východě.

destrukce odborného pohledu ... na cokoli

Dnešní doba je charakteristická snadným přístupem k informacím. Díky nim se za jeden večer (případně rychleji) můžete stát odborníkem na cokoli. Díky nim se však člověk může také dokonale splést a uvíznout v teoriích a názorech sobě blízkých. Není totiž nic jednoduššího než vyhledávat "fakta", která jsou vám ideově nejbližší, a tak se dokonale utvrdit v tom, co jste si mysleli už na začátku svého bádání. Zkrátka kritické myšlení je potřeba více něž kdykoli jindy.

Co to ale udělá s "opravdovými odborníky"? Lékaři to znají asi nejlépe. Pacient rozumí nezřídka všemu lépe a odborný postup okamžitě konfrontuje s tím, co se dočetl ...kdesi. Výsledkem je nedůvěra mezi pacientem a lékařem, což samozřejmě může mít fatální důsledky.

Člověk by samozřejmě neměl být slepou ovcí- stejně tak to ovšem platí při čtění nekonečných internetových diskuzí.

Pokud se stáváte odborníkem na územní plánování bez širšího kontextu, vyhledáte si příklady podporující jeden pohled, pár obrázků a je to. Na co pár let studia nebo člověk, který se územnímu plánování věnuje řadu let a dokáže porovnat dopady toho či onoho rozhodnutí té které samosprávy na živých příkladech.

Dopady tak komplikované věci, jako je změna územního plánu, vám dokáže zpětně vysvětlit zas jen odborník. Řekla bych, že dopady špatné nebo dobré léčby na lidské zdraví jsou podobně obtížně zhodnotitelná věc.

v čem nám Růžové pole láme vaz

Změna územního plánu na míru podle záměru určitého investora nám láme vaz proto, že devastuje důvěru lidí. Územní plán, svou relativní komplikovaností a neflexibilitou (tudíž dlouhodobostí) má poskytovat určitou garanci vývoje území. Jakože třeba když si prohlédnete územní plán a pak někde koupíte byt, předpokládáte, že to, co jste se dočetli, také bude po řadu let platit.

Ne každý si územní plán před koupí bytu prohlíží, nicméně je to žádoucí, pokud se chcete vyhnout nepříjemným překvapením v podobě nějaké nové silniční stavby nebo obchoďáku tam, kde je dnes pole.

Když ale samospráva přistoupí na to, že udělá změnu územního plánu "na míru" (a teď myslím změnu "třeba" z plochy pro sportovní vybavení na komerční plochu, tedy na něco řekněme rušivějšího, řekněme více zatěžujícího okolí hlukem a exhalacemi), zlomí vám vaz. Vezme vám to totiž veškerou důvěru v to, že územní plán má nějakou váhu, že když si ho prohlédnete na jiném kousku, do roka se nezmění k nepoznání a s ním i hodnota vaší nemovitosti.

Hloupé je, že kromě důvěry lidí to zlámalo taky důvěru politiků v to, že instrument v podobě územního plánu má nějakou váhu. Že je nutné ho brát jako pozitivní možnost, jak tvarovat město pro zachování rovnováhy podmínek pro přírodu, podnikání a lidský život. O to tak nějak jde v udržitelném rozvoji.

Čtete správně, v územním plánování nemá jít pouze o peníze, jakkoli pro řadu lidí je nepředstavitelné, že by při rozvoji čehokoli mělo o něco jiného ještě jít.

Já se domnívám, že samospráva má zastávat univerzální a veřejný zájem - mít svůj názor, co kde ve městě má být- a že dělat na míru změny územního plánu v okolí devastujícícm měřítku je prostě nepřijatelné. Zároveň si myslím, že peníze, jakkoli samozřejmě hýbou lidským snažením, nesmí být jediným motorem rozvoje města. Udržitelný rozvoj - dlouhodobé zdraví přírody a zdravá stabilní společnost - se nemůže řídit pouze maximálním ziskem těch, kdo staví.

Územní plán je zkrátka kompromis, který dokáže uspokojit všechny strany. A už nikdy proto prosím nevolme někoho, kdo kompromis kompromituje a zahodí ve prospěch maximalizace komerčního profitu. Z tohoto šoku se asi budeme ještě chvíli léčit a pevně doufám, že se nám vúbec někdy podaří obnovit důvěru lidí v to, že má smysl územní plán mít a ctít.

Autor: Anna Gamanová | pátek 14.2.2020 22:09 | karma článku: 10.35 | přečteno: 483x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.08 | Přečteno: 3129 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...