Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

PF 2020+

29. 12. 2019 21:23:13
Na konci roku odpočívám a bilancuji. Rok 2019 pro mě začal už v listopadu 2018, protože to hlavní, co se celým rokem v pracovním i osobním životě neslo, začalo ustavením kladenského zastupitelstva.

Než zmíním několik témat, která považuju za klíčová (nejen) na Kladně, dovolte mi pár osobních postřehů. V politice jsem aktivní něco přes rok v zastupitelstvu a rok předtím řekněme v přípravě. Politika mě však zajímala vždycky, takže to považuju za přirozený vývoj. Zkušenost je to velice zajímavá a náročná nejen pro mě, ale také pro naší rodinu. To je však pravdou u všech aktivit, kterým se věnujete naplno. Snažím se vystupovat k věcem, ke kterým mám blízko. Není mi hanbou říct, že některá témata jsou mi vzdálená a než se k nim můžu někde vyjádřit, musím si zjistit řadu podrobností. Pevně doufám, že se tak vyhnu planým slibům, což je pro politiky typické. Stejně tak se dezinformacím chci vyhnout, protože mám v živé paměti, jak mně ničily různé nesmysly podávané politiky v oborech mě blízkých. A protože jsem idealista, věřím, že svou aktivitou a iniciativou dokážu přispět k zlepšení politické kultury a hlavně vývoji našeho města.

K bilancování se patří zmínit o tom, co se povedlo. Do roku nového mám pak několik předsevzetí.

Zelené město

V úrovni vegetačních úprav se pohybujeme průměrně někde v sedmdesátých letech. Stejně jako v jiných oblastech i tady máme co dohánět.

Mám radost, že se nám letos podařilo dokončit studii Ostroveckého údolí a Bukovky. Téma rezonovalo na Kladně samozřejmě už dříve, nicméně teprve teď máme v ruce dokument, podle kterého můžeme zahájit ihned zejména v oblasti vegetace kroky k vytvoření krajinářského parku. Podrobně zpracovanou studii si cení i odbor životního prostředí, který ji konzultoval a který také drží v ruce klíč k úspěšné realizaci.

Odbor životního prostředí také sestavil akční plán stromořadí. Prozatím se podařilo doplnit několik ulic (Huťskou, u hřbitova...), nově je založeno stromořadí třeba na ulici Billundské a stromy se také dostaly na Doberskou a v průběhu zimy přibudou i na další místa.

V této oblasti doufám, že se nám podaří zvýšit tempo. Stromy jsou nejen krásné, ale také ochlazují město a na Kladně, kde máme problémy jak se suchem, tak s prudkými nárazovými přívaly, které končí v kanalizaci (a v spodních částech města také semtam někomu na zahradě), jde o klíčové téma. V tomto roce se skácelo v celém městě nějakých 150 stromů, ale do výsadeb šlo jen asi 70. Na první pohled je zřejmé, že máme co dělat.

Panelové město

V příštím roce se bude revitalizovat část ulice Štechovy a pro sídlišti vzniknou hřiště a plochy pro volný čas. Dokončili jsme také studii pro rozdělovské severní sídliště. Po dalším rozpracování projektu by tak napřesrok měly finance směřovat právě tam, aby v každém roce jedna část kladenských sídlišť doznala proměny. Aktuálně pracujeme na studii okolí Bajkalu.

Osobně považuju právě investice do sídlišť za naprosto klíčové. Proto se také snažím prosazovat v tomto směru projektovou přípravu. Spousta věcí se dá řešit opravou, nicméně jakmile je potřeba najednou vyřešit v ulici pěší trasy,přechody, rozhledové poměry,odpadová stání a nedostatek parkovacích míst - a k tomu ve vnitrobloku hřiště, lavičky, chodníky a výsadby, neobejdete se bez kvalitního projektu. A takový pevně doufám bude zpracován v příštím roce pro Okrsek 4, jedno z nejhustěji osídlených a zároveň nejméně pohostinných sídlišť na Kladně.

Asfalt, chodníky, stromy a sítě

Kladno a jeho deficit v opravách a údržbě čehokoli je značný, takže i při solidním tempu oprav nás prostě čeká ještě řada let, kdy se silničáři určitě nudit nebudou. Pozitivní je, že dlouhé úseky krajských komunikací letos prošly dlouho očekávanou obnovou.

Ráda bych, aby stavby, které město provádí, byly kvalitně připravené i provedené. Předpokládá to aktivní podíl nejen odboru dopravy, ale také životního prostředí, architekta pro věřejný prostor a dalších. K tomu je potřeba jejich osobní zájem, ale také požadavek a ocenění kvalitních realizací ze strany nás politiků. Pak budeme mít ulice, kde se dá zaparkovat, které jsou krásné, stinné, příjemné a funkční a nejen ryze dopravní.

Důležité je, že město musí umožňovat pohyb každému - řidiči, babičce bez auta, cyklistce, dětem. Podmínky pro jednotlivé skupiny a bezpečnost pohybu ovlivňují do značné míry život ve městě, ale taky, jak velká je ráno zácpa u školy, jestli můžete pustit dítě samotné na kroužek a podobně. Tady se musíme zamyslet každý sám, jestli je fakt současné tempo a nárůst automobilového provozu udržitelný anebo by stálo za to jít naproti jiným způsobům dopravy, abychom se všichni jednou nezbláznili každý sám v ranní zácpě za volantem, protože město už nebude pro pěší ani jinou dopravu použitelné.

Každý by se také měl mít možnost podívat, co se kdy bude ve městě opravovat. Jsme napůl cesty, máme mapu investic a oprav, do rozpočtu města se podařilo uvést více konkrétních staveb, než bývalo dříve zvykem. Ideálem dobudoucna je, aby plán nebyl jednoletý, ale několikaletý. Odbory na úřadě samozřejmě mají dlouhodobý plán, nicméně v minulých letech se nikdo neobtěžoval to lidem říct. Je pravdou, že změny v plánech, které se přirozeně dějí, je nutné vysvětlovat, nicméně dřívější informační vakuum je v tomto směru snad už definitivně minulostí.

Město bez bariér

Toto heslo jsem měla vytištěné na banneru na svém plotě. Má mnoho významů. Ten nejjednodušší prozatím zůstává stále spíše předsevzetím. Chodníky a přechody po městě jsou pro staršího člověka nebo pro rodiče s kočárkem často peklem. Chybějící nájezdy na chodníky či špatný stav jejich povrchů zkrátka pohodlnému pěšímu pohybu nesvědčí. V této oblasti doufám, že se brzy dočkáme zlepšení, neboť jsou vtisknuty do akčního plánu dopravy, nicméně protože jde o "drobnosti", ustupují bohužel před většími opravami.

Město pro lidi

I tohle úsloví má více významů. Povedlo se nám však spustit aplikaci Mapa podnětů jako nástroj rychlé cesty k nápravě nepořádku a drobnějších poruch. Nově vzniklá pozice koordinátorky dává šanci na to, že se komunikace s úřadem pro lidi v tomto směru zjednoduší a výsledkem by mělo být jednak hezčí, čistší a opravenější město a také větší důvěra občanů v úřad. Setkání s občany také pevně doufám poodhrnuly závěs tajemství, co se vlastně na městě dělá. Myslím, že by se ten závěs měl zrušit úplně:)

Samostatným předsevzetím je práce se spolky a neziskovkami. Město by mělo jít aktivním lidem opravdu naproti. Přecejen život ve městě je zajímavý právě proto, že město má být centrem aktivit. Lidé, kteří dělají to, co je baví a stráví nad tím rádi "placený" i "neplacený" čas, to budou vždycky dělat lépe než zaměstnanci kterékoli instituce. Proto je potřeba je neotravovat zbytečnou byrokracií a podpořit jejich aktivity, ať už jsou kulturní, sociální, osvětové nebo jiné.

Průmyslové město

Obrovské plochy Kladna jsou dodnes brownfieldem. Potěšující je, že některé jsou již vyčištěny od ekologické zátěže a jejich vlastníci se snaží s městem vytvořit podmínky pro příchod nových investorů. Odstranění dopravních a infrastrukturních nedostatků je během na dlouhou trať, ale už jsme vyrazili. Kladno je velkým městem právě kvůli někdejším dolům a hutím a ke své velikosti se nevrátí, dokud nedokážeme s dědictvím pustých areálů znovu pracovat, i kdyby v jiné podobě.

Město pro všechny

Zde jsme téměř výhradně v oblasti předsevzetí. Povedlo se změnit podmínky přidělování bytů. Celé téma soužití většiny a menšiny, nebo "bílých a černých", je však pořád mimo solidní politickou i společenskou diskuzi. Na straně bílých je pocit křivdy a na straně černých vlastně ani nevím. Ale napětí je skoro všudypřítomné a hlavně dobudoucna jde o časovanou bombu. Nevypadá to ale, že by někoho trápilo, že spoustu dětí se nikdy nenaučí pořádně číst, takže nikdy nedostanou normální práci, vyrůstají v podivných podmínkách někde na okraji společnosti atd. Co určitě ale zaujme všechny je to, že platíme z daní sociální dávky. A pokud se skupina jejich příjemců pořád zvětšuje, neutáhneme to. Stálo by za to se zaměřit na prevenci...

PF 2020+

Práce na Kladně je spousta, na příští rok, do konce volebního období i potom. Posledním předsevzetím či přáním by mohlo být, aby se důležitá rozhodnutí na Kladně dělala v konsenzu napříč politickým spektrem. Kladno dlouhodobě trpí svou rozpolceností a podle mého názoru se věci ve městě příliš politizují. Nevím, jak to mají jinde. Do nového roku bych nám všem přála méně politiky, více občanské aktivity a hodně zdraví, štěstí i lásky k sobě, druhým i ke Kladnu:)

Autor: Anna Gamanová | neděle 29.12.2019 21:23 | karma článku: 5.74 | přečteno: 176x

Další články blogera

Anna Gamanová

Jak nám Růžové pole láme vaz

Jak nám exprimátor otevřel cestu k absolutní lhostejnosti k věcem veřejným skrz změnu územního plánu.

14.2.2020 v 22:09 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 437 | Diskuse

Anna Gamanová

Univerzální a soukromý zájem v politice

Věčnou otázkou zůstává, nakolik jsou univerzální zájmy, které ten který politik veřejně zastává a financuje z veřejných rozpočtů.

7.2.2020 v 20:00 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 190 | Diskuse

Anna Gamanová

Bližší košile než kabát ve veřejném prostoru

Not in my backyard anebo české přísloví je příznačné vysvětlení pro to, proč některé zdánlivě obecně prospěšné záměry či stavby naráží na silný odpor místních.

1.2.2020 v 14:30 | Karma článku: 6.82 | Přečteno: 343 | Diskuse

Anna Gamanová

Ďábel spočívá v detailu III. aneb není architekt jako architekt

Město staví a opravuje řadu budov, ulic, náměstí, buduje parky, sází stromy. V čem je rozdíl mezi kvalitním návrhem a tím nekvalitním?

16.1.2020 v 20:50 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 482 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

David Dlouhý

Jak zůstat slušným občanem?

Rozporuplná až protichůdná soudní rozhodnutí vyvolávají v občanech právní nejistotu. Je vůbec možné za této situace neporušit zákon?

16.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 29.05 | Přečteno: 552 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak nám Růžové pole láme vaz

Jak nám exprimátor otevřel cestu k absolutní lhostejnosti k věcem veřejným skrz změnu územního plánu.

14.2.2020 v 22:09 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 437 | Diskuse

Hana Šťastná

Budoucí povolený styk s masem? Pouze pohlavní

Štípněte mne, prosím, ať se z toho zlého snu probudím. Ale rychle. V budoucnu zřejmě za kontakt s živou i neživou kůží bude hrozit pokuta.

14.2.2020 v 16:27 | Karma článku: 33.78 | Přečteno: 930 | Diskuse

David Dlouhý

Quo vadis domobrano?

Legislativní záměr postihovat činnost ozbrojených skupin usilujících o ozbrojené prosazení svých cílů je jistě chvályhodný. Nebude příslušné ustanovení zneužitelné i proti domobraně občanů hájících svůj majetek?

14.2.2020 v 12:02 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jan Holek

Slovíčko k odvodům

S pravidelností téměř předvídatelnou se nám opět po čase v politickém prostoru objevilo staronové téma obnovení vojenských odvodů. Ale bylo by to k něčemu?

14.2.2020 v 12:00 | Karma článku: 11.51 | Přečteno: 403 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 7.87 Průměrná čtenost 323

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....