Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Kdy konečně uvidí Kladno přes horizont

26. 11. 2019 21:49:55
Dneska píšu narychlo a nemám z toho dobrý pocit. Zajímalo by mě, kdy konečně tohle město zjistí, že má na víc. Přiznejme si to, na Kladně po kvalitě není zatím poptávka.

Celkem často se bavím s místním "influencerem". Protože je jich na Kladně dohromady asi tak pět, nebude těžké uhodnout, o koho jde, ale vlastně to není podstatné. Nejde v žádném případě o harmonické rozhovory, spíš čelím kritice, jak (ne)funguje radnice vzhledem ke spolkům, jak špatně se prezentujeme, co všechno děláme na projektech blbě. Někdy jen mlčky souhlasím, někdy se trochu hádáme. Ale v jedné věci si myslím, že se shodujeme. A je to, přátelé, jedna nehezká věc. Kladno dlouhodobě nechce, aby se tu dělaly kvalitní věci.

A kvalitní věc je třeba supr projekt na nějaký park nebo náměstí, anebo nějaká opravdu hezká kulturní akce, která přiláká nejen pár zbylých místních, kteří zrovna nejeli do Prahy nebo pryč na víkend. Kvalitní věc je třeba to, že někdo fakt pečlivě sebere odpadky a nemusí ho za to někdo buzerovat, kvalitní je pěkně ořezanej strom anebo promyšlenej systém parkování, Kvalitní věc je to, že se nečeká, až se něco totálně rozpadne, aby se to opravilo, ale že se třeba něco opraví dřív, třeba některé silnice. Kvalitní je to, že dáte peníze někomu za to, aby pro vás tu kvalitu navrhnul- a nestydíte se za to.

Kvalitní věc je taky to, že město má nějaký názor na to, kam se chce rozvíjet a proč a nečeká až přijde první developer, kterému stojí Kladno za zastávku na jeho cestě realitami a nepustí ho někam, kde to dává smysl developerovi, ale městu už trošku míň. Abysme nechodili daleko, řeč je o Růžovém poli.

Jenže, na kvalitní rozvoj potřebujete věřit tomu, že to město má na víc, než bejt jen noclehárnou. Věřite tomu? Nebo aspoň noclehárnou s večerním promítáním? Nebo aspoň hezkou noclehárnou, kde se večer nebojíte jít se psem?

Jasně, a to vím docela dobře po projednávání rozpočtu, nejsme úplně bohatí. Respektive, jak se to vezme. Nejsme asi ani úplně chudí, jen nám pořád nějak nezbývaj peníze na tu kvalitu. Kam se asi ty peníze všechny ztratily? Někomu do kapsy? Asi jo. Všude je to stejné. Jen někde se ztrácí do kapsy víc a někde míň. V rozvinutějších městech a zemích míň.

Kladno má asi hodně duší, který tu nemaj trvalý bydliště. Proč? Protože je to pro ně přestupní stanice. Kde je důvěra v budoucnost? Tohle město je nutnost, krátká doba, noclehárna, dojíždění, obrovské nevyužité plochy.

Ano, Kladno dostalo velkou ránu, krachl největší místní zaměstnavatel. Ale. V úpadku byl už dlouho a neskutečně zatěžoval životní prostředí. Hledáme identitu a nemůžeme se pořád vymlouvat že nám chybí něco, co už je dvacet let pryč. Když Vám odejde partner, je potřeba hledat nový smysl, ne se v tom utopit. A spoustu lidí se neutopila, pracují jinde, žijí, bohužel, taky jinde. Na Kladně jen bydlí.

Aby kvalita vznikla, je potřeba spoustu věcí. Osobní nasazení klíčových pracovníků, politiků, občanů. Zájem o vlastní město, a to není samo sebou. Důvěra v budoucnost tohoto města.

A co teď s tím. Potřebujem lidi. Lidi, který tu budou duchem, nejlíp i tělem, kterým na tom městě bude záležet a budou ochotný pro něj něco udělat. Práce je tu na deset životů. Pojďte do toho. Nenechte si ukrást budoucnost našeho města. Není to jedno.

Kladno potřebuje vidět přes horizont, jako přes něj viděla Litomyšl, Dolní Břežany, Litoměřice, Říčany (kde se žije snad nejlíp v ČR), a dříve třeba Zlín nebo Hradec Králové, což jsou města alespoň trochu srovnatelné velikosti. Vidíte, že poslední dvě měla své spasitele- jedno Tomáš Baťu a druhé osvíceného starostu a dobrého architekta. Dnes asi spasitel nejpřijde, je jiná doba. Ale na druhou stranu dnes je mnoho příležitostí, jak přiložit ruku k dílu sám. V první řadě stačí se jen zajímat o to, co se děje. Řikat, co nejde, co by se mělo zlepšit. Pak dělat akce, protože je nesmysl čekat, že to za nás všechno udělá radnice. Je jiná doba a ta si žádá vaši účast.

Ano. Křivdím všem, kdo se tady o něco snaží. Těm zbylým to třeba pomůže nahlídnout, o com těm prvním jde a proč to nejde.

Autor: Anna Gamanová | úterý 26.11.2019 21:49 | karma článku: 8.37 | přečteno: 244x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.08 | Přečteno: 3129 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...