Jednosměrka je politická záležitost

8. 09. 2019 7:52:29
Tuto okřídlenou větu jsem slyšela před pár lety od jednoho z úředníků. Stejně jako tenkrát s ní dnes nesouhlasím a myslím, že by to tak být nemělo. A ano, skutečně je míněna jednosměrná ulice, nejde o žádný jinotaj.

Kladno je trochu specifický, víte

I tuhle větu mi kdosi řekl, jen už si nepamatuju kdo. Schová se pod ní leccos. Třeba to, že různé dodavatelské firmy nás vnímají jako poněkud uzavřený trh. Ne snad, že bychom budovali kolem Kladna nějakou zeď nebo měli celní zónu, ale proniknout do zdejších zakázek může leckomu připadat poněkud nesnadné. Přitom máme doslova pár kilometrů metropoli, kde je firem na výběr dost a dost. Anebo to, že různá města inovují, třeba používají nové technologie při výsadbě stromů, nebo staví energeticky úsporné budovy či se snaží pracovat s městem tak, aby bylo komfortní pro všechny uživatele (nejen pro auta) atd. Na Kladně jsme tak trochu v počátcích a souvisí to i s výběrem těch firem. Konkurenční prostředí inovaci podporuje a vyžaduje. Ostrovní systém může naopak snadno zdegenerovat. Snažíme se, ale Kladno je trochu specifický, víte...

Zákopová válka na 4 roky

Zhruba před rokem se rozjížděla předvolební kampaň před komunálními volbami. Člověk by čekal, že po volbách se to zase uklidní, vítězná koalice se ujme práce a opozice bude konstruktivně kritizovat, co se děje. Stalo se to skoro tak, jen po co nejdelších průtazích, než vůbec proběhlo ustavující zastupitelstvo, kde ani bývalý primátor nepodal tomu současnému ruku, pak se tak nějak nepředala ani radnice, natož práce, ale ani třeba oficiální facebookový profil atd. Člověk by čekal, že po třičtvrtě roce od tohoto "nepředání" už válka nebude zuřit. Jenže zákopy se spíš ještě prohloubily a jako rukojmí slouží někdy veřejnost a někdy třeba herci.

Věřím ve svou bublinu

O tom, jak snadno lze manipulovat fakta, notabene na sociálních sítích, asi psát nemusím. Člověk přirozeně inklinuje k tomu, že se sdružuje s lidmi stejných názorů a poslouchá nejraději stejné názory jako má on sám. Jiné názory prostě nevyhledává. Sociální sítě tohle ještě umocňují a člověk se může snadno dostat do pasti svých příznivců, kdy přestane jiné názory sledovat nebo považovat za jakkoli relevantní. Ke ztrátě respektu k jiným názorům vůbec je už jen malý krok.

Dnešní doba nepotřebuje boha. Jenže když se probíráte tolika verzemi pravdy, musíte se stát opravdu skoro věřícím člověkem, nějakou verzi si zkrátka vybrat a uvěřit jí, abyste si nezrelativizovali úplně všechno. Na sociálních sítích se v prostředí bublin nepravdy šíří hodně rychle a je velice těžké jejich nepravdivost prokazovat, neřkuli o ně přesvědčit všechny, co je mezitím rychlostí blesku nasdílí kdovíkam. Nezbývá než si uchovat zbytek kritického myšlení a i přesto, že se zrovna člověk nechce stát detektivem, je prostě podle mě nutné číst obsah na webu s vědomím minimálně toho, kdo ho tvoří a co tím může sledovat. Pokud do facebookové diskuze k různým tématům přispívá pravidelně bývalá tisková mluvčí radnice a její stejně bývalá kolegyně, dá se snadno odtušit, kterou stranu preferují a proč. Fakta už v takové diskuzi ztrácí důležitost, protože se přechází do politického boje, kde jde jenom o jednu věc, o radnici.

Komunál jako komunál

Kladno nemá zrovna vysokou volební účast. Komunální volby lákají něco přes 30 % voličů. Ani místní politické organizace nejsou úplně kdovíjak početné, proto ani politická reprezentace není nějak široká. Partaje všeobecně už tolik neletí, mladší ročníky mají spoustu jiné zábavy, a tak je výběr pro voliče dost limitován. Čím menší výběr, tím menší motivace veřejnosti, tím větší deziluze a tím menší šance na zlepšení. Pak se opravdu z komunálu stává komunál ve smyslu odpad. Jediná šance, jak tenhle koloběh zlepšit, je docílit toho, aby se veřejného dění účastnila širší vrstva lidí. Větší veřejná kontrola a účast na rozhodování kultivaci společenského a politického prostředí náramně svědčí.

Slušnost

Slušnost se dnes nenosí. Dnes se nosí krátké slogany, efektivní a rychlá "řešení" jakýchkoli problémů, nálepkování kohokoli, kdo zrovna není v naší bublině. Jsem asi staromódní, proto se snažím vystupovat slušně. Taky si myslím, že má smysl se bavit s lidmi jiného názoru, snažit se je pochopit a domluvit pro všechny přijatelné řešení. Snažím se respektovat ostatní.

Jste ve stejné bublině? Tak do toho pojďte taky:) čím víc lidí v komunálu bude, tím větší šance, že přestane být odpadem.

Autor: Anna Gamanová | neděle 8.9.2019 7:52 | karma článku: 10.06 | přečteno: 337x

Další články blogera

Anna Gamanová

Naše identita. Kladno.

Na Kladně jsme si kvůli železu a uhlí nejdřív spoustu staveb nejdříve překotně postavili- a pak zase z jiných důvodů se dost podstatná část města vybourala. Kde hledat dnes naší identitu?

27.8.2019 v 0:31 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 237 | Diskuse

Anna Gamanová

ďábel se skrývá v detailu II.- "detail" ve veřejném prostoru

Původně jsem chtěla jen o květinových záhonech. Jenže květinový záhon v nevhodném prostředí je jak perla na hnojišti. Tak radši víc zeširoka o tom, jak by asi náš veřejný prostor měl vypadat. Dnes takový koktejl.

10.8.2019 v 0:36 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 718 | Diskuse

Anna Gamanová

Okurková sezóna na radnici? Aneb můj pohled na práci úředníků.

Jako zastupitelka se snažím své myšlenky a přání voličů realizovat s pomocí úředníků. Protože bez kvalitních pracovníků a jejich osobního nasazení město sotva může fungovat, ráda bych Vám přiblížila svůj pohled na jejich práci.

3.8.2019 v 13:23 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 658 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Romové potřebují práci, ne dávky!

Integrace Romů do společnosti se příliš nedaří. Zkoušelo se to po dobrém i po zlém a spousta peněz se nalila do různých bohulibých projektů. A výsledek? Většinou nula.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Jiří Paroubek

A na Bakalu se zapomnělo?

Předseda sněmovní komise k problematice privatizace OKD, Černohorský, nechal uniknout do médií informaci, že možná podá trestní oznámení.

13.9.2019 v 16:34 | Karma článku: 27.93 | Přečteno: 687 | Diskuse

Jan Bartošek

Chcete bydlet ve vlastním? Vláda radí: Pořiďte si stan!

Mít vlastní domov, to je místo, po kterém všichni touží. V dnešní době bohužel platí to, že až polovina lidí mezi 20 až 30 lety, žijí s rodiči.

13.9.2019 v 8:37 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 706 | Diskuse

Luboš Zálom

18 let od útoku muslimů na WTC

Dnes si připomínáme osmnáct let od bezprecedentního útoku islámu na západní civilizaci. Co si z toho výročí vzít pro současnou dobu?

11.9.2019 v 10:15 | Karma článku: 35.52 | Přečteno: 973 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pirátská cesta k demenci

Jedním z cílů českých Pirátů je „vzdělaná společnost“. Dosáhnout jí ale chtějí zrušením maturity. A tím, že vše přizpůsobíme těm neúspěšným.

11.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 10709 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 11.29 Průměrná čtenost 332

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Najdete na iDNES.cz