Naše identita. Kladno.

27. 08. 2019 0:31:00
Na Kladně jsme si kvůli železu a uhlí nejdřív spoustu staveb nejdříve překotně postavili- a pak zase z jiných důvodů se dost podstatná část města vybourala. Kde hledat dnes naší identitu?

Industriál, který město tak silně poznamenal a nakopnul k vývoji, je už z velké části zase v sutinách.

Mít rád své město

Vždycky mě překvapí, když někdo řekne o svém městě, že ho nemá rád (a na Kladně mi to pár lidí už řeklo). Nevím totiž potom, proč v tom městě vlastně žije. Jasně, existují různé důvody. Ale nechtěla bych žít někde, kde to prostě „nemám ráda“. Tím netvrdím, že na Kladně není co zlepšovat. Naopak. Třeba mladí Švýcaří prý trpí tím, že jejich země je už tak dokonalá, že nemají co napráci. Myslím, že to se nám na Kladně hned tak nestane.

Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy

Tahle citace ze hřbitovních náhrobků pro mě symbolizuje určité prokletí, z kterého se prostě uniká těžko. Jsou místa, a Kladno k nim tak trochu patří, která se ke své paměti chovají obzvlášť macešsky. To se předává z generace na generaci. A proto je tak těžké uniknout.

Symbol místa

Jednotlivá města mají svou ikonu. I země mají často něco, co ukazují turistům a každý hned ví, že Egypt, to jsou prostě pyramidy. Jednotlivé části města mají také vždycky nejaký symbol- a dost často- pokud neleží město v nějakém jedinečném přírodním prostředí- je to stavba. Ikonická, historická nebo moderní, ale zpravidla stavba. Což je ovšem v městě, kde se stavby rády bourají, trochu zapeklitá věc.

V poslední době čelíme i tlaku na to, aby se zbouraly některé drážní budovy. Zatímco kladenské nádraží je snad definitivně zachráněno, takové Kladno Ostrovec, jakkoli zašlá budova, čelí verdiktu k demolici. Není to Praha Těšnov, který padl kvůli magistrále, ale je to pořád součást Buštěhradské dráhy a patří neodlučitelně k ní. My se však někdy chováme, jakoby nám soudružský přístup k věcem a místům zůstal v krvi a jako bychom radši zapomněli na své kořeny, identitu a hodnoty, než abychom se trochu zamysleli, jestli pro takovou budovu nenajít třeba nové využití. A to nejde zdaleka jen o nějaké Kladno Ostrovec. Jde prostě celkově o přístup k věcem, co už mají něco za sebou. Buď je budeme brát takové jaké jsou, staré, krásné, s historií, nebo je všechny přebouráme a zapolystyrenujeme, až se jejich identita úplně ztratí.

Lidi

Co se ztrácí někdy možná rychleji než štukové fasády pod zateplením, může být lidský potenciál. Na Kladně mi připadá vrstva veřejně aktivnich lidí poměrně tenká. O to výraznější tito lidé jsou a můžeme jim jen všichni poděkovat, že jsou. Život města by bez nich byl o dost plošší. Hledají střípky historie, prochází fotografie slavných rodáků, pořádají společenské akce, účastní se veřejného života. Proto je potřeba si jich vážit, protože narozdíl od jiných jsou ochotní ve svém volném čase něco pro město a pro ostatní lidi podnikat.

Skládanka

Město je milion věcí. Silnice, domy, železnice, chodníky, parkoviště, obchody, školy, nemocnice...A spoustu lidí, jejich vztahy, aktivity, volný čas, práce... Město je komplikované. Jednou opravenou silnicí se město změnit nedokáže. Ale je možné, že ta oprava vyvolá řetěz dalších reakcí a pak dojde ke změně.

Kladno má jako jiná města spoustu vrstev i tajemství. Má svojí silnou identitu vytavenou ze železa a umazanou od uhelného prachu. Zaslouží si, abychom se k němu chovali hezky a snažili se uchovat a zlepšit odkaz těch, co sem přišli za prací a možná netušili, kde budou jejich potomci za sto let. Zaslouží si, abychom ho měli rádi. Jenom tak totiž dokážem z Kladna udělat příjemné město.

PS: osobně si myslím, že na Kladně se žije dobře. Máme samozřejmě co dohánět, ale tak akorát velikost města, dostupnost služeb, příroda kolem, a asi i ten rozvojový potenciál jsou kvality, které mě osobně přesvědčily, abych se rozhodla tu strávit svůj život.

Autor: Anna Gamanová | úterý 27.8.2019 0:31 | karma článku: 10.38 | přečteno: 237x

Další články blogera

Anna Gamanová

Jednosměrka je politická záležitost

Tuto okřídlenou větu jsem slyšela před pár lety od jednoho z úředníků. Stejně jako tenkrát s ní dnes nesouhlasím a myslím, že by to tak být nemělo. A ano, skutečně je míněna jednosměrná ulice, nejde o žádný jinotaj.

8.9.2019 v 7:52 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 337 | Diskuse

Anna Gamanová

ďábel se skrývá v detailu II.- "detail" ve veřejném prostoru

Původně jsem chtěla jen o květinových záhonech. Jenže květinový záhon v nevhodném prostředí je jak perla na hnojišti. Tak radši víc zeširoka o tom, jak by asi náš veřejný prostor měl vypadat. Dnes takový koktejl.

10.8.2019 v 0:36 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 718 | Diskuse

Anna Gamanová

Okurková sezóna na radnici? Aneb můj pohled na práci úředníků.

Jako zastupitelka se snažím své myšlenky a přání voličů realizovat s pomocí úředníků. Protože bez kvalitních pracovníků a jejich osobního nasazení město sotva může fungovat, ráda bych Vám přiblížila svůj pohled na jejich práci.

3.8.2019 v 13:23 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 658 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Romové potřebují práci, ne dávky!

Integrace Romů do společnosti se příliš nedaří. Zkoušelo se to po dobrém i po zlém a spousta peněz se nalila do různých bohulibých projektů. A výsledek? Většinou nula.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jiří Paroubek

A na Bakalu se zapomnělo?

Předseda sněmovní komise k problematice privatizace OKD, Černohorský, nechal uniknout do médií informaci, že možná podá trestní oznámení.

13.9.2019 v 16:34 | Karma článku: 28.04 | Přečteno: 688 | Diskuse

Jan Bartošek

Chcete bydlet ve vlastním? Vláda radí: Pořiďte si stan!

Mít vlastní domov, to je místo, po kterém všichni touží. V dnešní době bohužel platí to, že až polovina lidí mezi 20 až 30 lety, žijí s rodiči.

13.9.2019 v 8:37 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 706 | Diskuse

Luboš Zálom

18 let od útoku muslimů na WTC

Dnes si připomínáme osmnáct let od bezprecedentního útoku islámu na západní civilizaci. Co si z toho výročí vzít pro současnou dobu?

11.9.2019 v 10:15 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 973 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pirátská cesta k demenci

Jedním z cílů českých Pirátů je „vzdělaná společnost“. Dosáhnout jí ale chtějí zrušením maturity. A tím, že vše přizpůsobíme těm neúspěšným.

11.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 47.16 | Přečteno: 10718 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 11.29 Průměrná čtenost 332

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Najdete na iDNES.cz