Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

(celý) rok na dětském hřišti

26. 07. 2019 23:44:00
Na dětských hřištích stráví v českých podmínkách především ženy v součtu možná rok života. Jak na to, aby ten rok strávily v příjemném prostředí?

Kladno pro rodiny s dětmi?

Pokud Kladno v něčem může mít výhodu oproti sousední metropoli a zároveň menším obcím v těsné blízkosti, je to právě komfort zázemí většího města s dostupnými službami všeho druhu (školy, doktoři, nákupní příležitosti, kulturní vyžití, kroužky...), to vše při své rozumné velikosti 70 000 města v těsné blízkosti lesů. Téměř kamkoli pohodlně dojdete, dojedete MHD nebo na kole. Tedy město ideální pro rodiny s dětmi, pro které je třeba metropole příliš rušná nebo drahá. V okolních obcích často musíte za nejběžnejšími povinnostmi všude autem. Na Kladně ne, a to je jeho výhoda. Například větší děti totiž mohou fungovat ve městě bez pomoci rodičů za volantem. Teď ale ke hřištím.

kolik jich tu na Kladně máme

Kladno má podle informací od správcovské firmy 44 hřišť, a to včetně těch, co jsou v uzavřených areálech školek nebo škol a také samozřejmě na Sletišti. S tím, jak se mění populační křivka a dětí občas přibude a občas ubyde, mění se i požadavky jejich rodičů na hřiště. Kdo už je starší, dětské hřiště pod okny většinou příliš v lásce nemá, naopak ten, komu běhají ratolesti celý den pod nohama, uvítá čas, který mohou všichni strávit venku. Někde hřiště zmizela kvůli sociálním problémům a mladším generacím pak chybí. Zdaleka ne každý má samozřejmě k dispozici zahradu se soukromou prolezačkou, pískovištěm a houpačkou, no a čím jsou děti větší, uvítají také společnost ostatních a potřebují k rozletu větší prostor a míří na hřiště. I dospělí se neradi nudí, takže většina lidí asi navštěvuje více hřišť.

chceme další hřiště...ale kam ho dát?

Sociální konflikty jsou na Kladně bohužel denním chlebem a dětská hřiště v tomto směru nejsou výjimka. Své o tom vědí nejen třeba v Dubí, kde je hřiště oblíbeným místem problematické mládeže, ale také na sídlištích, kde třeba hřiště na míčové hry u ulice Švédská působí problémy ve večerních hodinách. Ani u jednoho z hřišť nebydlím, takže informaci mám zprostředkovanou. Nicméně kam umístit dětské hřiště není úplně jednoduchá otázka. Nesmí nikoho rušit, zároveň pokud je v sousedství domů, funguje také sousedský dohled a hřiště je méně náchylné k tomu, aby se na něm scházeli takoví, co na něm nemají co dělat. Pak je samozřejmě jasné, že nechceme-li skutečně skoncčit jako mrtvé město a se svými ratolestmi všichni jezdit kamsi mimo něj za aktivitami všeho možného druhu (nebo všichni na Sletiště), je potřeba se snažit najít kompromis a vhodná místa pro rodiče s dětmi trpělivě hledat.

jak si najít jiné hřiště, než to, kde jste pořád

Většina rodičů a prarodičů má zmapováno své okolí a hřiště zná velice dobře. Když ale budou chtít někam jinam, za změnou, nebo třeba jen odběhnout při pochůzce v jiné než obvyklé části města, kde se běžně pohybují, jistě by se hodila městská mapa jako třeba tato vídeňská, kde najdete informace ke hřištím (Spielplatz) a řadu jiných praktických věcí na jednom místě. Taková mapa by se samozřejmě hodila i ke spoustě jiných věcí také a pevně doufám, že se k ní propracujeme.

na čem si děti hrají, kolik to stojí a jak často se to musí opravovat

Prolézačky jsou spotřební materiál a podléhají přísné kontrole a každoroční revizi. Podle té se určí, zda prvek potřebuje nějakou opravu anebo se musí úplně vyměnit či odstranit. Ceny prvků jsou velice různé podle výrobců, samozřejmě dovozové věci, designové prolézačky, atypy a podobně jsou nákladnější než běžné prvky, které ale zase najdete úplně všude a už někdy možná trochu nudí. Zatížení hřišť vandalismem je samostatná kapitola a pak je jen otázkou, kolik do hřišť chceme dávat peněz, protože v některých místech zkrátka prolézačky lidé ničí více než například v uzavřených areálech. Hřišť je spoustu druhů- podle věku, podle toho, co děti mohou zkoušet (rovnováha, šplhání, točení, ..), dopravní hřiště nebo jiné tématické hřiště (v Letňanech v Praze mají třeba tohle a na Kladně třeba někdy vznikne "modré poldovácké":)?), dnes hodně užívaná přírodní hřiště do lesa, jinde stačí jen jednoduché obrázky po zemi a o zábavu je postaráno atd. Fantazii se meze nekladou a i když finance omezení mají, neměli bychom zabřednout úplně do stereotypu- děti si to přece nezaslouží a my také ne.

jak udělat komfortní hřiště

Když už máme vhodné místo, kde hřiště nikomu nevadí a zároveň není ponecháno napospat divočině někde mimo město, hrají roli i další věci. Zajímavé a hlavně bezpečné (a trvanlivé) prolézačky jsou samozřejmě základ. Neméně důležité je jako u všeho provedení- dobře osazené lavičky bez zbytečných zakopávacích nerovností, dopadové plochy dosypané tak, aby jejich okraje nějak netrčely ven, správné výškové osazení prvků a mnohem víc, zkrátka čistě provedené hřiště.

V poslední době nabývá na důležitosti ve městě horko. Nebo spíše jak se mu vyhnout. Proto se i v prvotním ročníku participativního rozpočtu, který Kladno letos spustillo, objevilo hned několik návrhů s výsadbami stromů na dětských hřištích a dalšího zastínění vyžhavených ploch. Stín pro dětská hřiště nebo Pískoviště ve stínu- už z názvu je jasné, co nás v létě na hřišti trápí. Škoda jen, že stromy už dávno nerostou, takhle to potrvá, ale jistě není pozdě začít s výsadbou aspoň teď.

Co ještě může zpříjemnit odpoledne na hřišti? Třeba stůl, kam můžete odložit svačinu (jeden máme v Sítenském údolí v Zoo), nebo pítko, které spolehlivě zabaví ratolesti na hodně dlouho (spotřeba vody a poruchovost je ovšem značná:), dostatek laviček, odpadkový koš...a samozřejmě čisté a bezpečné hřiště, kde se nemusíte bát, že dítko do něčeho šlápne nebo najde v písku střep.

Takže, pokud ten čas, co na hřištích strávíme, budeme moci navštěvovat hřiště blízká i vzdálenější, bezpečná, zajímavá, zastíněná a pohodlná, bude to určitě zábavnější rok pro všechny:)

Autor: Anna Gamanová | pátek 26.7.2019 23:44 | karma článku: 8.03 | přečteno: 250x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.07 | Přečteno: 3112 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...