Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Tři příběhy z Kladna- O Globu(su), O Lid(l)ech a O regulačním plánu z Vojtěšské huti

21. 06. 2019 23:20:00
Naše kladenská pohádka zatím happyend nemá. Jaká jsou nejnovější dějství v rozvoji našeho města? A jak asi dopadnou?

O domě velikém jako zeměkoule

Byla nebyla jedna velikánská rodinná firma. Všude, kam přišla, nabízela, že postaví veliký dům a v něm opravdu moc dobré řeznictví. Celosvětově zaměstnávala ta firma přes 30 000 lidí. Vycházela přesně vstříc trendům moderního nakupování a požadavkům svých zákazníků, kteří tak všechno potřebné mohli nakoupit v jednom hypermarketu, pohodlně uložit do svých aut a nemuseli jezdit nakupovat často. Aby se pod jednu střechu všechno vešlo, měl ten veliký dům měřit asi dvě a půl fotbalového hřiště. K tomu ještě dvě fotbalová hřiště pro parkování a hned vedle další dvě fotbalová hřiště, kde dokonce jako ve správné pohádce poteče křišťálový potok. Pod potokem krásný les, pod lesem přenádherné jezero. Vedle silnice plná automobilů a náklaďáků a hluku a zplodin. Vlastně ne, ta v té pohádce nebyla, protože už hned vedle byla jiná silnice a všechna auta jezdila po ní a když náhodou jela do velikého domu, tak úplně potichu po novém sametovém tichém koberci z asfaltu. To vše hned za panelovými hradbami města Kročehlavy, součásti Kladna.

Kročehlavští se kdovíproč takovému velikému domu mocně bránili, protože byli zvyklí se z hradeb dívat do zeleného nebo možná růžového pole. Ještě úplně nedávno se zdálo, že by snad v budoucnu na poli mohlo být opravdické hřiště. Mocní toho města se však rozhodli, že osud pole změní a podepsali malou mapu s obrázkem velikého domu. Potom se začali lidé bouřit a podepisovali na mnoha místech města mnoho petic. Také chodili na veřejná slyšení k mocným a snažili se to změnit. A pak se stala taková revoluce, co do každého města přichází skoro každé čtyři roky a mocní už nebyli tak mocní.

Veliký dům měl po té revoluci už stát. Ale zatím nestojí a když to všechno dobře dopadne, nebude stát až dodnes. Ale vyhráno ještě není. Rodinná firma vytrvale nabízí stavbu velikého domu a neustále chodí za váženými úřady a znovu a znovu jim ukazuje krásné obrázky s křišťálovým potokem, co bude po stavbě domu ještě čistčí než dnes. Lidé naštěstí pořád zůstávají bdělí a z panelových hradeb sledují, co se chystá. Proč se lidé tolik brání? Protože právě proto, že do velikého domu se bude jezdit autem, může přece stát kdekoli a ne těsně pod okny mnoha lidí, co tam bydlí. A když už by měl být někde u Kladna, mohl stát třeba v bývalé průmyslové zoně. Tam přece hluk a zplodiny z aut nikoho rušit nebudou. Potok i jezero by tak zůstaly čisté a silnice jen tak rušná, jako už jí znáte dnes, milí čtenáři.

O Lid(l)ech

Na staré cihelně v Rozdělově už hlína ležela ladem dlouho. Lidé jezdili kolem prašné hromady sem a tam ve svých autech do práce a na nákupy dál do města a leckdo si jí ani nevšimnul.

V Rozdělově se nestavělo moc bytů. A přitom by je místní uvítali, protože kdo chtěl bydlet, neměl pomalu z čeho vybírat a když měl, tak na to neměl. Ani jindě po Kladně to nebylo o moc lepší.

Slovutné město mělo ve svých plánech, že by tu obchod stát mohl, veliký jako 1⁄4 fotbalového hřiště. A tak jeden obchodník začal přemýšlet, že by jí koupil a ušetřil lidem cestu za nákupy autem dál do města a na zbytku by postavil byty pro ty, co nemohli narazit na dostupný kvartýr. Nelenil a začal na tom pracovat. Chodil na úřady, za radními a mluvil a psal a mluvil a kreslil. Jenže, nějak se to nepodařilo, radní dali na hromadu hlíny stavební uzávěru a plánům byl konec. Obchodník nebyl včerejší, takže slovutné město zažaloval o ušlý zisk a – vyhrál. Pak zase přišla ta čtyřletá revoluce, radní našeho města se změnili a hledali, jak ušetřit městské kase peníze za uloženou pokutu, domluvit se na zastavění staré cihelny a ještě vyjít vstříc lidem, co jezdili pořád autem sem a tam kolem prašné hromady hlíny na nákupy do města. A nechat postavit byty pro své občany.

Slovo dalo slovo, hledali kompromisy, kreslili a mluvili a sázeli stromy na papír, až se dohodli.

Chtělo by se říct konec dobrý, všechno dobré- ale na cihelně se zatím dál práší. V našem příběhu skončí první kapitola v příštím týdnu, kdy budou radní a zastupitelé hlasovat o tom, jestli podpoří Rozdělovské a pusttí sem obchodníka a bytové domy, nebo ne.

PS: Tenhle obchodník mezitím také stavěl veliký dům, jako v prvním příběhu. Ale stavěl ho v bývalé průmyslové zoně na Dříni, tam, kde jeho kamiony nikoho rušit nebudou. A ještě by snad v pohádce mohla vzniknout veliká silnice, kterou by všechny povozy dalších firem mohly do průmyslové zony jezdit a ušetřit tak hluk a zplodiny lidem ve městě.

O Regulačním plánu na Vojtěšské huti

Těsně u Kladna se rozkládalo zvláštní území plné kolejí, starých průmyslových objektů a fungujících podniků. Jmenovalo se Vojtěšská huť. I když to bylo od města co by kamenem dohodil, moc lidí sem nezavítalo. Silnice zanedbané, některé pozemky prázdné. Trochu to někde připomínalo dějiště bitvy u Stalingradu, kterýžto film se zde točil.

V kříšťálové kouli viděli radní toho města, že se to tu jednou změní a bude se tu bydlet a přijede sem spousta lidí se dívat na ty zvláštní staré průmyslové objekty, které byly opravdu krásné. Proto udělali veliký Regulační plán a všechno, co viděli v té kouli, do něj nakreslili. No jo, jenže ve Vojtěšské huti bylo spoustu fungujících podniků a na jejich místech by mělo vzniknout něco jiného? Tím se radní netrápili.

Potom zase přišla už naše známá čtyřletá revoluce a radní se vystřídali.

Na Kladně nebylo od pádu velkopodniku Poldi úplně tak moc přehršel práce. Noví radní si to uvědomovali. Také věděli, že pokud chtějí někde práci udržet, musí k ní mít postavenou velikou silnici, která tu nebyla. Některé podniky chtěly stavět nové budovy a podle Regulačního plánu se jim tam ne a ne vejít. A tak se podnikatelé spojili a společně napsali dopis radním, že se Regulační plán musí změnit. Někteří se rovnou vypravili k soudu.

Radní se vylekali, pak se zase uklidnili a viděli, že na tom, co píší podnikatelé, něco pravdy je. Rozhodli se proto Regulační plan změnit tak, aby ti, co ve Vojtěšské huti pracují , mohli pracovat dál a rozvíjet se a současně nezavřít dveře těm, co by chtěli stavět byty a podpořit krásné industriální dědictví.

Každý regulační plan je kompromisem a neměl by se dívat jen do křišťálové koule. Vlastně ty změny pokládá za nutné i bývalé vedení radnice, ale protože už radnici nevede, stejně dělá, jako by někdo destabilizoval území. Ne. Regulační plán pořád platí, jen potřebujeme tu velikou silnici, udržet a podpořit fungující podniky a nezavřít si cestu k obytné zástavbě a zachování průmyslového dědictví. A neriskovat další soudy a spory.

Autor: Anna Gamanová | pátek 21.6.2019 23:20 | karma článku: 12.30 | přečteno: 911x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.09 | Přečteno: 3144 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...