Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

S rozvojem města to všichni myslíme dobře- ale komu máte věřit? - z dovolené

6. 07. 2019 22:45:55
Všichni politici to myslí samozřejmě dobře. Někteří i upřímně. S rozvojem města Kladna to taky vždycky každý z nás myslí dobře a jen pro lidi je kapku někdy nepřehledné, proč se tedy mezi sebou u toho tak hádáme. Z dovolené.

Rozvoj města je obecný pojem a schová se pod něj ledacos. Nejdůležitějším dokumentem, který ma zajišťovat celkovou stabilitu a jistotu v území pro občany i pro firmy, je územní plán. Tam je nakresleno a popsáno jak asi má být město velké, jestli v něm budou výrobní a průmyslové plochy a kolik a podobně. K územnímu plánu patří podrobnější dokumentace na širší území jako regulační plán a územní studie. V měřítku projektů ulic a náměstí se pak rozvoj už zaobírá uspořádáním prostoru, dopravním řešením, vegetací, ...a končí někde u toho, jaká stání na odpady jsou ve městě asi nejlepší a jaký typ laviček je vhodné zvolit, aby bylo možné jej snadno opravovat.

kladenský územní plán

Kladno má územní plán. Územní plán, který není úplně dokonalý (jako žádný územní plán). Není příliš podrobný, takže nedokáže dnes například zajistit, že v rodinné zástavbě vznikne stavba dodržující kontext, nezaručí, že plocha zeleně na pozemku bude odpovídat možnostem toho pozemku. Sebelepší územní plán (notabene pro město velikosti Kladna) nedokáže v nově rozvíjených lokalitách naplánovat při svém širokém záběru správně třeba vedení ulic. Proto jsou v územním plánu obsaženy požadavky na další stupně dokumentace tam, kde to autor územního plánu nebo jeho objednatel pokládají za nutné. Další stupně územně plánovací dokumentace jsou regulační plán a územní studie. Na Kladně jich máme celkem dost- 4 regulační plány a minimálně 8 územních studií. To jsou nástroje, které se užívají celkem běžně a není na tom nic divného.

Změny v územním plánování "na sílu"- tak ne, prosím

Územní plán i další dokumenty mají poskytovat stabilitu území a neměnit se na objednávku toho či onoho jako na běžícím pásu, tak jako se to stalo na Růžovém poli. Tam proběhla změna ve prospěch hypermarketu z původně plánovaných ploch pro sport velmi narychlo a jako završení celého procesu schválilo minulé vedení města na posledním zastupitelstvu před volbami mírně řečeno nevýhodnou plánovací smlouvu ve prospěch hypermarketu. Tak se to dělat nemá. To je destabilizace území- ničí to důvěru obyvatel, uvádí v nejistotu ostatní investory. Co takový záměr udělá s cenou bytů a s konkurencí si můžete domyslet. Zkrátka "na sílu" se územní plán měnit nemá.

Regulační plán na Koněvu

Pro většinu lidí mrtvá zona bývalé Vojtěšské huti, dnes sídlo různých převážně menších firem. Majetkový slepenec, do toho koleje, staré průmyslové objekty, industriální divočina, šrotiště. Na výlet by sem asi moc lidí nešlo, jen pár industriálních turistů občas zabloudí. Toto území sousedí s městkým centrem. Je to velký potenciál. Ano. Obrovský. Osobně mám ten prostor ráda a má pro mě kouzlo. Postupně se pravděpodobně přetvoří a zastaví od města nějakým mixem bydlení , výroby, služeb... Nevíme kdy. Momentálně připomíná na některých místech spíš zbytky dějiště bitvy u Stalingradu, kterýžto film se zde točil.

V tomto areálu jsou ale funkční firmy, jejichž areály nejsou v souladu s cílovou formou přestavby na obytné město. Co s tím?

Protože na Kladně úplně tak moc přehršel nabídek pracovních příležitostí není, úplně tak moc peněz na investice do veřejných komunikací (nebo čehokoli dalšího) taky ne, neměli bychom i ty firmy, které tu fungují, svazovat natolik, aby se už tak poměrně komplikované povolovací procesy staveb ještě protahovaly pochybnostmi stavebního úřadu, jak pracovat s regulačním plánem, který v této lokalitě platí.

Nejen z tohoto důvodu jsme se rozhodli regulační plán poněkud uvolnit.

Na posledním zastupitelstvu nastala poněkud bizarní situace, kdy jsme tyto změny navrhli, opoziční zastupitel, bývalý radní pro rozvoj, uznal nutnost některých změn také sám, nicméně nařknul naši koalici v destabilizaci prostředí města z pohledu územního plánování.

Chápu, že v politice jde hlavně o politické body. Upřednostnila bych spolupráci k lepšímu výsledku a méně "honění si vlastních trik". O destabilizaci území úpravou regulačního plánu v případě Koněva, který je sám v pomalém přerodu, se podle mě úplně mluvit nedá. Zatímco změna územního plánu v případě Růžového pole narychlo a následovaná zmíněnou nevýhodnou smlouvou, to destabilizací zavání.

Chápej, že čtyři roky to jsou čtyři roky

Žalostně krátká doba. Většina podstatných záležitostí se sotva doprojektuje a už spěcháme zase k urnám. Takže na ty skutečně důležité projekty potřebujeme déle. K tomu potřebujeme stabilní prostředí, což neznamená nutně pořád stejného starostu, ale aspoň vůli ke konstruktivní diskuzi. Pokud by se nám na Kladně podařilo nastolit skutečně konstruktivní diskuzi napříč politickým spektrem, prospělo by to směřování města více než cokoli jiného.

jiný kraj, jiný mrav

Momentálně jsem na dovolené. Potom, co jsem si prochodila již poněkolikáté a v odstupu několika let důkladně znovu alespoň část švédského Malmo, zamýšlím se nad tím, proč prostě tohle, byť původně průmyslové, přístavní a ne úplně dobrou pověstí opředené město dnes vypadá tak, že bychom mu mohli jen závidět. Kvalitní veřejný prostor, tedy plochy mezi budovami, promyšlené uspořádání, bezbariérovost, kvalita vegetace a její celkové množství, zona 40 po celém městě, to vše dává vědět něco o tom, že zde existuje určitý konsenzus na tom, jak má město vypadat, aby se v něm žilo dobře. Dává to něco vědět o tom, že místní společnost prostě chce, aby se po městě dobře chodilo pěšky, jezdilo na kole, chce prostředí kultivované a tudíž tyto požadavky klade na kteroukoli garnituru, která zrovna usedne v městské samosprávě. A kterákoli garnitura, byť se samozřejmě liší od těch ostatních v pohledu na některá témata, pokračuje ve směru celkového rozvíjení kvality ulic, parků a zbytku veřejného prostoru... Máme před sebou ještě v Čechách hodně práce. Jak na straně politických zástupců, abychom se dále učili překonávat příkopy, osobní ambivalence a žabomyší války, tak na straně veřejnosti, aby se nenechala otrávit některými divadelními kousky svých politiků a vyžadovala vytrvale kvalitní plnění práce ve veřejné službě. Nic jiného než práce ve veřejné službě přece politika nakonec není.

Autor: Anna Gamanová | sobota 6.7.2019 22:45 | karma článku: 5.90 | přečteno: 213x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.01 | Přečteno: 3049 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...