Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Vize pro Kladno ala pecha kucha night- pracujme zase na Kladně

30. 05. 2019 22:48:00
Včera jsme prezentovali v kročehlavském pivovaru v rámci akce Pecha Kucha vize pro Kladno. Tady je přepis té mojí s některými obrázky. Upozorňuju, že text není vždy plně korektní a spisovný- vize snad plnohodnotná je.

Je pět ráno. Vstávám do práce. Jedu do Prahy, abych byla doma aspoň v šest večer. Věčně unavená. Stop. Hodinám se polámaly kolečka. Stroj se zpožďuje, stejně jako naše město. Některý zuby chybí a čas klopýtá. Zpožďujeme se.

Kladno je Poldovka. Kladno to má za sebou, už 20 let za sebou. Největší plus Kladna je blízkost Prahy. Lidi jsou nevyspalí. Netráví tu svůj čas. Chtěj se vodstěhovat někam pryč. Ve městě je napětí mezi bílýma a černýma. Nikdo tu není. Nic se tu neděje. Není kam jít. Strach. Lhostejnost.

Budeme pracovat. Zase na Kladně.

Opravíme stroj času. Co kdyby Kladno zase začalo pracovat? Práce ovlivní všechno. Lidi potřebujou jezdit MHD, potřebujou chodit ke kadeřníkovi a na oběd, potřebujou kancelář nebo dílnu, chodí na koncerty a do divadla, za sportem- doma na Kladně. Rozhýbou znovu tohle ospalý město. Vrátí ho do současnosti.

Doplníme chybějící zuby a kolečka. Podpoříme místní firmy a dalším dáme šanci, ať se tu chytnou. Jakmile tu budou lidi pracovat, město bude žít. Lidi se musí cítit dobře. Kladno už nebude skládka nebo stoka, ale skutečné město pro kvalitní život, kde se něco děje. Kromě minulosti budeme mít přítomnost a budoucnost.

Dálnice, železnice a letadla. A kola.

Kladno potřebuje pořádné napojení na dálnice. Potřebujeme funkční napojení pro průmyslovou zonu a potřebujeme ho brzy. Firmy pracují tam, kam se dá dobře dojet. Letiště je blízko, potřebujeme kvalitní spojení po železnici. Chcem, aby lidi z letiště jezdili sem k nám pracovat do nových firem, co tu vzniknou. Kladno je víc než jen hotel pro uklízečky.

Investice do infrastruktury.

Kladno není periferie, kde si nejsme schopní ani udržovat silnice. Hlavní tahy musí být opravené a krásné, je to pozvánka do města. Čističky potřebujeme tak kapacitní a opravené, abychom mohli odkanalizovat firmy a obytné čtvrtě. Vodovod, plyn, elektřina, všechno má být k dispozici a připravené pro toho, kdo bude chtít rozjet podnikání.

Město jako aktivní partner pro firmy.

Musíme vědět, co firmy ve městě potřebují. Výhody pro podnikatele v daních z nemovitosti, výhodných pronájmů městských objektů. Chcete veletrh? Máte ho mít. Chcete rozšířit výrobu? Rozšiřujte! Hledáte prostory? Město Vám dokáže poradit. Město je partner.

Pohodlné město pro všechny.

Ať už se pohybujete pěšky s dítětem, o holi, na kole, autem, autobusem, musí to pro vás být pohodlné. Město bude žít, když ho znovu objeví chodci. Problémy s parkováním se zmenší, když část lidí použije MHD nebo přijde pěšky. Město nebude muset dotovat sdílená kola a trhy budou mít zisky. Město bude žít.

Stejná startovací čára.

Spousta Romů pracuje. Všechny děti se musí dostat normálně do školy. Jinak nebudou pracovat, nebudou nic umět. Nebudou mít kde bydlet a zaplatíme to všichni do jednoho. Mám sen o městě, kde nejsme mezi sebou na ostří nože a nepereme se o to, jestli někde bude lavička s cikány nebo tam nebude radši vůbec nic a vůbec nikdo.

Odborné školství.

Na pracovní síle stojí firmy. Čím míň kvalifikovaná je pracovní síla, tím snadněji firma odchází jinam. Musíme hledat, čím vynikáme a nalákat odpovídající obory. Když budou pracovníci dobří, firmy se neodstěhují jinam, ale zůstanou a budou se rozvíjet. Město musí spolupracovat s firmami a se školami.

Radnice+iniciativy+lidi= fungující město

Radnice bez aktivních občanů město nevytvoří ani neudrží. Město nemá dotovat všechny akce. Právě naopak. Město jsou aktivity a aktivity dělaj lidi. Město může lidi maximálně podpořit, otevřít jim dveře a hlavně- nechat je žít.

Sport pro všechny od malička

Mít kam jít si zakopat, zahrát si basket, zablbnout, cokoli aktivního. Pumptrack? Venkovní posilovna? Aktivní volný čas. Teenageři musí mít kam jít. Dosažitelná vzdálenost, bez organizace, zalevno. Podporujme neorganizovaný sport. Podporujme množství sportů.

Inovace v kultuře

Kladno není izolovaná planeta. Otevřem si dveře. Hostující soubory? Inovace? Happeningy? Festival na Poldovce. Podpora občanských aktivit- otevřené dveře. Nechceme jen rozdávat dotace. Chcem, aby to město žilo a aby si sem pustilo někoho zvenčí.

Smart city= chytře uspořádené město

Města se staví nadlouho. Každou chybu pocítí několik generace a generace. Opravdové smart city nespočívá v solárních panelech, ale v rozumném upořádání. Když stavíme, tak potřebujeme minimální délku komunikací a podzemních sítí, území, kde neobcházíte půl města při cestě na autobus. Město musí usilovat o kvalitní urbanismus. Dlouhodobě na něm totiž vyděláme všichni.

Re-use

Podporuju re use a minimalizaci vzniku odpadů. Kladno je zralé na recyklaci a co se někomu nehodí, je pro jiného pokladJ selský rozum na městské úrovni. Recyklujme taky budovy, jako je tato. Pořád ještě máme co nabídnout. Možná vtom někdo vidí odpad, ale jiný poklad.

Stromy a keře a záhony do ulic

Kladno má spoustu lesů. Ale v ulicích často ani lísteček. Parky do každé čtvrti, vyměňovat a obnovovat přestárlé stromy v sídlištích, obnovovat a rozšiřovat stromořadí v ulicích. Stavíme město pro lidi, takové, kde si firmy rádi udělají sídlo a zaměstnanci se jim neupečou v přehřátých ulicích, když půjdou na oběd. Zelené město.

S vodou šetříme.

Tůň, poldr, parking, silnice- maximální retence > vodní plochy, všude kde jde i jen nejmenší tůň na čistým toku, to udělat. Na každým parkovišti udělat zasakování. To nám ozelení vysychyjící ústa v letních dnech a vyhozený peníze za uschlé nově vysazené stromy. Když budeme normálně přemýšlet jako naši předkové, nepotřebujeme vymýšlet ekologii. Modré město- buď budeme žít anebo uschneme.

Otevřené město.

Když přijede někdo z Ameriky, tak to všechno jde- Ale jakmile by to udělal někdo místní... Jako jinde to de, ale Kladno, to je takový specifický víte...Otevřete mysl. Kladno na to má, aby nežilo jen svou minulostí nebo bylo prostřednictvím svých obyvatel duchem někde jinde. Budme přítomní.

Kladno 365

Fungující město potřebuje všechny kolečka se všemi zuby. Když kolečka opravíme, město bude žít a vrátí se do současnosti. Kladno 365, to je město, kde chci žít po celý svůj život.

Autor: Anna Gamanová | čtvrtek 30.5.2019 22:48 | karma článku: 9.46 | přečteno: 264x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.06 | Přečteno: 3093 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...