Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Ďábel je skrytý v detailu - ve stavebním detailu

9. 05. 2019 23:17:00
Když jdu domů od naší Jednoty, vždycky přemýšlím, proč jsou lampy na takových zvláštních betonových soklech. A proč jsou ty lampy omotané dojedné plastovým stahovátkem, které na nich drží nepadnoucí dekl namísto toho původního.

V následujícím zamyšlení se budu věnovat detailům / typizaci ve stavebnictví, zejména v tom, co je vidět, když se procházíte, tedy samotné ulice, fasády, ...

typizace

Ne nadarmo se užívají ve stavebnictví typizované detaily. Dříve se studenti stavitelství učili zpaměti klasické řády z antiky a z renesance, z příruček studovali ověřené dispozice a oku lahodící poměry, kreslili antické dekory tak dlouho až se jim vryly pod kůži. Jistě, stavby byly v tomto směru poněkud uniformní, ale vytvořily městské prostředí, které funguje zpravidla dobře dodnes. Dominantní úlohu v tom samozřejmě hraje uspořádání ulic, což je ještě důležitější než dekor na fasádách. A vlastně i stavba měst vycházela z určitých klíčů, pěších vzdáleností, přirozených tras pohybu (třeba potél potoků), přirozených center, kde se lidé scházeli. Jakési archetypy, harmonie, opakování něčeho důvěrně známého, to jsou věci, které vytváří atmosféru příjemných míst.

prvky typické pro vesnici, město, kraj...

Inspirace se přenášela vždycky, to není nic nového. Samotné antické řády přišly z Řecka do Říma, co celých říší, do Evropy, k nám. A každý kraj, protože doba byla jaksi pomalejší, k nim přidal během doby své typické prvky, někdy je zkarikoval k nepoznání nebo užil inspiraci nevhodně, jindy vzniklo něco jedinečného a charakteristického pro místo.

V Itálii najdete dodnes typické skládané střešní tašky. V Norsku střechy z kamene. U nás ještě pořád bohaté omítky, které postupně mizí pod polystyrenem. Je to nutné? Nestálo by za to to zachovat? Stejně jako kamenné obrubníky, dlážděné vjezdy do dvorků...

Dnes se typické prvky stírají. Technologie nese své prvky s sebou kamkoli a jen ojediněle, třeba v extrémních podmínkách na horách, se objevují různé unikátní prvky, které jinde nenajdete. Pořád ale nepoznáte, jestli jde o horskou boudu v Alpách nebo v Tatrách.

návrh

Dnešní projektanti mají samozřejmě také k dispozici typizované detaily. Sortiment všech materiálů se značně rozšířil, takže detaily je nutné ke všemu pečlivě studovat a stále se učit. Projektantů je hodně a ne všichni mají zkušenost takovou, aby hned navrhli třeba správný detail provedení odvodnění. Ale pro stavbu je to samozřejmě klíčové, jinak přijde opět lidová tvořivost a protože dnes ne všichni, co staví, staví dlouho a pořád to samé dokola, může to dopadnout také všelijak.

standartní detail

Každý detail, vůbec každý návrh, má být podle mě přirozený. Jasně, někde potřebujete prvek překvapení, ale ve městě, kde se máte pohybovat, někoho navigovat a podobně, se hodí spíše standartní a předvídatelné řešení, ne za každou cenu originální novotvar nebo podivná oprava, o které pak dumáte stejně jako já nad těmi betonovými sokly lamp v naší ulici.

Město by mělo mít svůj katalog detailů, které veřejným i soukromým investorům dost usnadní život. A ostatní zas na první pohled vidí, že takhle se to dělá zrovna na Kladně. Takový návod by obsahoval materiálové řešení, principy, i kvalitu a přesnost, zkrátka "aby to vypadalo".

materiál

Kvalitní materiál vydrží dlouho a je cenově náročnější. Leckdy je sním také více práce, ale není to pravidlem. Například dlažební kostky dokáží skrýt leckterý terénní problém, který je například pro zámkovou dlažbu neřešitelný. Výrobce přesných tvarovek nemůže jistě nikdy postihnout veškeré možnosti, které mohou nastat. Pak vzniká prostor pro lidovou tvořivost, jenže moderní materiál je leckdy příliš přesný a na tvořivost není stavěný...Jistěže kvalitnější materiál je zpravidlań dražší. Ne na všech místech na něj městský rozpočet dosáhne. Určitě je ale vhodné se snažit alespoň recyklovat staré prvky, obrubníky, kostky, použít a vrátit je znovu na místo. Jednak jsou kvalitní a jednak je to součást toho místa.

provedení

Ne vždycky máte kvalitní firmu s pořádným stavbyvedoucím. Také ne vždycky dojde dozor včas na stavbu a když se takovéto faktory sejdou, může vzniknout pěkný paskvil. A když to nikdo nezkontroluje ani při placení faktury, průšvih je na světě. Záruky jsou jedna věc, ale nejlepší je, aby problémy vůběc nevznikaly. Na všech stranách je nutné se snažit o kvalitní a trvanlivé řešení, aby, když už třeba nejsou vždy peníze na ten nejlepší materiál, byla provedena alespoň práce tak, aby skutečně vydržela, a to déle než nezbytnou záruční dobu...

ďábel je skrytý v detailu

Krásné a jedinečné prostředí města je tvořeno každým detailem. Určitě jste si všimli leckde různých drobností, fotili jste si je na dovolené a jakmile je uvidíte, okamžitě se vzpomenete, odkud jsou. Važme si těchto unikátních drobností. A važme si kvalitní práce těch, co staví chodníky, po který pak denně chodíme. Nenechme všechno, co důvěrně známe, přejet uniformní vrstvou zámkové dlažby, polystyrenu atd...A hlavně, když už se něco dělá, tak pořádně, ať to vydrží...

Autor: Anna Gamanová | čtvrtek 9.5.2019 23:17 | karma článku: 20.69 | přečteno: 677x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.07 | Přečteno: 3112 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Najdete na iDNES.cz