Víra, respekt, diskuze - aneb pořád se učíme

19. 04. 2019 13:20:00
Dvě tisíciletí let po Kristu. A pořád se máme co učit. Na celospolečenské úrovni i úplně lokálně se stále více lidí zapojuje do diskuze o budoucnosti. Naučili jsme se už spolu diskutovat?

Bez víry - a bez respektu

Na Velký pátek to zní trochu kacířsky. Nejsem věřící. Přesto si myslím, že určitá víra - nebo ideály - patří i do dnešní doby . Domnívám se, že člověk potřebuje ideály. Jakmile relativizujeme úplně všechno, ztratíme naprosto měřítka toho, co je společensky akceptovatelné, co je loupež a co nikoli, co je urážka a co je možné tolerovat. Násilí se u nás v Čechách naštěstí moc nenosí, ale i tam se bohužel hranice tolerance dá posunout. Hranice slušnosti se podle mě tady ve virtuálním prostředí posouvá celkem citelně pod rouškou anonymity a beztrestnosti někam, kam bychom před pár lety nedohlédli.

Nálada ve společnosti

V Německu mě zaujala jedna věc. Atmosféra mezi lidmi mi připadala nějak víc v pohodě. Lidi se usmívali na sebe v obchodě, popeláři byli spokojeni. Snažila jsem se to přivézt s sebou, když jsem se vrátila po pracovní zkušenosti zase domů.

Už je to poměrně dlouho a usmívání na popeláře se mi vcelku daří. Ale celospolečenské příkopy mezi příznivci různých zájmových skupin se v posledních letech spíš prohlubují a česká společnost je polarizovaná. Za spoustu věcí můžou developeři, za hodně věcí taky Pražáci, za většinu problémů našeho státu může EU a minimálně za polovinou z potíží stojí buď Zeman anebo jeho odpůrci případně rovnou americký prezident. A kdo tomu nevěří, je blbec. Hledáme jednoduché odpovědi na komplikované otázky, populisté sílí, protože se "nebojí věci pojmenovat pravými jmény". Tradiční strany váží každé slovo a často úplně prováhají okamžik, kdy lze do diskuze vstoupit. Společnost se radikalizuje.

Nálada ve městě

Ve městě se samozřejmě řeší především problémy lokální, doprava, parkování, životní prostředí... I ve městě jsou leckdy dost vyhraněné zájmové skupiny - pejskaři a cyklisti a důchodci a ženy s kočárky a řidiči a neřidiči a každý potřebuje něco jiného a ostatní jim to komplikují a všichni mají pravdu a ti ostatní jsou blbci. A také ve městě není často jednoduché najít takové řešení (ulice, parku, vnitrobloku, náměstí), které by aspoň částečně vyhovovalo všem.

Různé skupiny obyvatel jsou různě slyšet

Tyhle skupiny lidí s různými zájmy jsou různě hlasité. Zatímco čtyřicátníci v největší síle si dokáží vydobýt leccos, důchodkyně, která sotva dojde na autobus, už moc ne. Matky na mateřské (z vlastní aktuální zkušenosti) mají dost často jinou práci než se drát za svá práva. Nikoho ale nelze pominout. Kladno má jako své heslo "Město pro kvalitní život". Protože ve městě žijeme všichni společně, měli bychom se snažit, aby kvalitní život mohli prožít všichni bez rozdílu věku, pohlaví, bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají psa nebo auto atd. Zároveň je jasné, že pokud jedna zájmová skupina převáží, kvalitní všeobecně přijatelné řešení nevznikne.

Kladno - Město pro kvalitní život

Společně hledáme způsob, jak ho udělat. Někdy je dost těžké pochopit někoho, kdo je úplně jiný než já. Jenže pokud se o to ani nepokusíme, nenajdeme řešení, které by protistrana vzápětí nenapadla. Nejde přitom spoléhat ani na to, že to "ustojíme", pokud je ta naše skupina zrovna větší, u moci, v zastupitelstvu atd. Zkrátka dlouhodobě přijatelná řešení třeba podoby nějakého parku nebo náměstí a co by v těch prostorech mělo být a co tam určitě chybět nesmí, musíme hledat společně napříč zájmovými skupinami.

Schopnost ustoupit

Samozřejmě v jednom prostoru, když už se bavíme o hmotném prostředí, nedokážeme udělat všechno (park, bytovou zástavbu, parkoviště, hřiště, rybník...). Proto je potřeba se u takových jednání připravit na to, že je nutné z něčeho slevit. Zkrátka že tu nejsme sami. Jsou tu lidé starší, mladší, jinak smýšlející, jinak žijící. Základní východisko je, že jedna skupina nesmí omezovat druhou. Myslím si ale, že ve většině případů se dá třeba vnitroblok sídliště vyřešit tak, aby po přestavbě splňoval požadavky všech pejskařů, babiček, dětí, řidičů a kohokoli dalšího, kdo prostor používá.

Ideál

Mým ideálem je taková společenská diskuze, kdy dokážeme překlenout to, že jeden je malý, tlustý, z jiného města, případně nemá psa a má auto, a dokážeme řešit podstatu problémů společně a bez urážení.

Bez vzájemného pochopení různých názorů a východisek nedokážeme nikdy žádný problém vyřešit tak, aby převažovala když ne spokojenost, tak alespoň ne rovnou kategorické odmítnutí, odpor a výrazná nespokojenost. Diskuze je časově náročná a vyžaduje to určitou práci od všech, od města, od lidí... Ale určitě to stojí za to a je to lepší než jen nadávat u piva:). Jak dlouho nám bude trvat, než se naučíme diskutovat? Doufejme, že nebudeme muset čekat na dalšího spasitele a zvládneme to při troše snahy sami.

Přeji hezké Velikonoce a hodně času na rozjímání...

Autor: Anna Gamanová | pátek 19.4.2019 13:20 | karma článku: 5.31 | přečteno: 123x

Další články blogera

Anna Gamanová

Jsem fanda svýho klubu

Dnes fandíme v hokeji a zítra třeba našemu městu. O týden později naší Evropě. Všechna patra politiky mají svůj význam a vyplatí se je navštívit minimálně při volbách anebo radši ještě častěji.

17.5.2019 v 23:43 | Karma článku: 5.50 | Přečteno: 144 | Diskuse

Anna Gamanová

street (for) art - Kladno !

K čemu je umění na ulici? Potřebujeme ho vůbec? Není lepší ho zavřít do galerie? A co to má co dělat s Kladnem?

11.5.2019 v 23:53 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 136 | Diskuse

Anna Gamanová

Ďábel je skrytý v detailu - ve stavebním detailu

Když jdu domů od naší Jednoty, vždycky přemýšlím, proč jsou lampy na takových zvláštních betonových soklech. A proč jsou ty lampy omotané dojedné plastovým stahovátkem, které na nich drží nepadnoucí dekl namísto toho původního.

9.5.2019 v 23:17 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 636 | Diskuse

Anna Gamanová

Jezdit na kole je normální.

Je květen a zima je dávno za námi. Jakmile vysvitne slunko, vyrojí se cyklisté a vůbec všichni. Proč jezdím na kole? A kam? A kam jezdí ti, co se vyrojili? A co Vy? Jezdíte rekreačně nebo i pracovně?

4.5.2019 v 21:40 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 404 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Jsem fanda svýho klubu

Dnes fandíme v hokeji a zítra třeba našemu městu. O týden později naší Evropě. Všechna patra politiky mají svůj význam a vyplatí se je navštívit minimálně při volbách anebo radši ještě častěji.

17.5.2019 v 23:43 | Karma článku: 5.50 | Přečteno: 144 | Diskuse

Roman Malach

Evropská unie podle Macrona

Pan Macron má dost velké problémy ve vlastní zemi, ale to mu nezabraňuje chrlit další a další nápady, jak by si představoval fungování EU.

17.5.2019 v 9:40 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 498 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co ty holky z genderu vlastně chtějí?

Radikální feministky dotáhly svou představu o genderové rovnosti k naprosté dokonalosti. Australští vojáci už nemají při vojenských operacích chránit všechny civilisty, ale předně ženy.

16.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 44.94 | Přečteno: 9356 | Diskuse

Veronika Luňáková

ONLINE DOTAZNÍK: Evropské volby prý přinesou revoluci! Jak by měla podle vás vypadat?

Evropské volby se blíží a všichni spekulují o tom, v jakém počtu budou rozdělena křesla v Evropském parlamentu po volbách. Zvítězí nacionalistická hnutí? Dostanou se do parlamentu socialisté?

16.5.2019 v 7:30 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 371 | Diskuse

Milan Loprais

Je čas jít s vlastní kůží na trh

Mnoho lidí, v dnešní době s vlastním názorem na dění ve společnosti a s obavami o budoucnost především svých potomků, se neodvažuje sdělovat své postoje veřejně. Částečně je to z nesmělosti, ale také z obav z reakce okolí.

15.5.2019 v 14:04 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 720 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 8.91 Průměrná čtenost 269

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Najdete na iDNES.cz