Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Stavíme město pro lidi

30. 03. 2019 21:50:00
Město není jen shluk budov, potrubí, nebo jedna kulturní akce v roce, případně skanzen. Město je živý organismus a je naše.

Město je komplexní organismus. Město potřebuje ke svému životu spoustu technického zařízení a silnic a podobně, což jsou obslužné věci. Aby město skutečně fungovalo, musí se v něm bydlet, pracovat, žít a trávit čas. Ve městě jsou aktivní lidi, kteří tvoří jeho atmosféru, místa, kde se setkávají, tam jsou ohniska dění. Město má svou náladu a energii. Buď je zrovna v historickém období růstu, vzestupu, rozvoje anebo je v útlumu nebo stagnuje. Protože je město tak velice komplexní věc, je tak velice těžké město plánovat.

Největší růst měst v Evropě máme asi za sebou. Velké čtvrti historizující zástavby předměstí z 19. století a sídlišť ze století 20. jsme již prožili. Množství obyvatel stagnuje a průmysl se nám spíš stěhuje na východ. Dnes se tedy zabýváme do značné míry údržbou a zabydlováním měst, co nám postavili naši předkové. Zacelujeme rány, které jsou ve městě citelné z přechozích utilitárních zásahů. Železniční podjezd Kladno město s dodnes nevyřešenými pěšími návaznostmi k vlakové zastávce. Křižovatka na náměstí Svobody, kterou musíte pěšky obcházet po několika dlouhých přechodech cestou na autobus.

Dnešní doba je však také charakteristická tím, že dokáže rozsáhlé části krajiny měnit rychle, masivně- a také nenávratně. Stavby skladových areálů, ale i obytných čtvrtí rodinných domů se odehrávají v plochách, které jsou často skoro stejně velké jako původní sídla, ve kterých se nové areály staví. Vedle toho jsou dopravní nároky naší společnosti takové, že bychom rádi stavěli dálnice a nedaří se nám to tak rychle, jak bychom pro výrobu (a spotřebu) chtěli.

Tím, že dnes staví "kdekdo", nejen osvícení podnikatelé (Baťův Zlín) nebo osvícený vládce (Praha Karla IV.), je těžší se v dění orientovat. Zároveň tím, že informace o všem možném proudí po vlnách webu sem a tam (i s tím rizikem, že nedokážeme vždy ověřit jejich správnost), vzniká velký společenský tlak na kontrolu těch staveb, které se nachází v bezprostředním okolí míst, kde bydlíme.

To je samozřejmě v pořádku a kontrolovaný proces návrhu i stavby je jediná cesta, jak zacelit a obydlet současné prostory měst. Když se ulice už přestavují a mění, je možné je přeměnit ve skutečnou kvalitu. Město je skupina lidí, která někde bydlí a pohybuje se v těch ulicích a na místech. Stavby, které projektujeme, musí potřebám lidí jít vstříc. V projektech se snažíme o tom, abychom nenavrhovali jednoúčelové stavby. Proto přemýšlíme o tom, jak se bude parkovat, jezdit autem, chodit pěšky, jezdit na kole, kam si kdo sedne na lavičku, kde porostou stromy. A tak se o projektech bavíme s lidmi, kteří na místech, kde plánujeme stavět, bydlí.

Není snadné vyhovět požadavkům všech uživatelů v jednom prostoru, který je navíc vystavěn předchozími generacemi. Také samozřejmě nemáme nekonečné prostředky.

Pro demokratickou diskuzi, která je podle mě jedinou a nejlepší cestou k přijatelnému výsledku realizací, je podstatná vůle ke kompromisu a pochopení těch, s kterými diskutujeme. Nepřátelská atmosféra a konfrontace nalezení dobrého výsledku nepomáhá. Potřeby a požadavky jedné skuiny lidí se nedají pominout, jsou stejně relevantní jako požadavky jiných skupin lidí.

Také je samozřejmě nutné se diskuzi na všech stranách učit. Prozatím je naše společnost v tomto směru spíš na začátku a neumíme hledat přijatelné kompromisy.

Závěrem bych chtěla říct, že stavby stavíme hlavně pro budoucí generace. Musíme se snažit zanechat po dnešní době co nejméně problémů, které budou příští generace muset nákladně předělávat. Hledáme řešení v diskuzích, snažíme se neplýtvat prostředky města a stavět krásné město. Pomozte nám a hledejte způsob, jak to udělat, spolu s námi -

Autor: Anna Gamanová | sobota 30.3.2019 21:50 | karma článku: 7.84 | přečteno: 211x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 42.99 | Přečteno: 3031 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...