Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Co se to tady zase staví? aneb co je to územní plán, územní řízení, stavební řízení

2. 02. 2019 20:45:00
Jdete na procházku a na Vašem oblíbeném paloučku hned na konci baráků stojí bagr. Co se to děje? Někdo zase začal stavět a nikdo nám nic neřekl.

Město je složitá věc, protože v něm bydlí spoustu lidí se spoustou názorů. Všichni pak potřebují ke svému životu nakupovat, chodit do práce, do školy, parkovat, potřebují nemocnici a také chtějí sportovat. V poslední době také potřebují čím dál více skladů a spoustu dalších staveb. Navíc i sami obyvatelé leckdy staví.

Zájmy různých lidí a firem jdou někdy zcela proti sobě. Určitě znáte různé průtahy, třeba se stavbou dálnic, kdy se hledá dlouho taková trasa, která bude přijatelná z hlediska ochrany prostředí. Často se taková nemůže najít a pak se stavba zdržuje a zdržuje. Anebo ve Vašem klidném sousedství chce někdo postavit hypermarket.

Aby se v tom množství lidí a protichůdných zájmů dosáhlo alespoň nějaké shody, máme územní plán. Územní plán je základní dokument pro rozvoj obce. Samozřejmě není vůbec žádná legrace ho udělat, natož ho udělat dobře. Představte si, že musíte skloubit požadavky desítek úřadů státní správy, požadavky od jednotlivých občanů, firem i samotné obce a ještě byste se měli snažit o vytvoření urbanistické koncepce města. V základě tedy zpracovatel územního plánu vždy hledá určitý kompromis mezi různými zájmy a v závislosti na tom, jak je fundovaný, vytváří více nebo méně kvalitní rámec pro rozvoj obce.

Územní plán řekne, jaká "funkce" v konkrétní lokalitě může být (výrobní hala, obchod, bydlení...), co je ještě přípustné a co tam naopak určitě být nemůže (třeba sklad uprostřed rodinných domů), kolik musí mít stavba na pozemku vegetace, kolik může mít dům pater, jak velkou zastavěnou plochu vůči pozemku může projekt mít, kolik parkovacích míst je pro tu kterou stavbu potřeba a řadu dalších věcí.

Umíte si představit, že dokument, který mapuje celé město takhle podrobně a ke každé barvičce v mapě existuje výklad, co se tam může a co ne, bude pěkně obsáhlý, nepřehledný, dlouhý a vůbec nevhodný jako odpočinkové čtení.

Pro dlouhodobou stabilitu obce je samozřejmě lepší, když se územní plán moc často nemění, nebo alespoň ne podstatnou měrou. Časté změny anebo velké změny "na objednávku" konkrétních velkých investorů vedou k nejasnostem a nestabilitě ve vývoji území.

Jenže jakmile územní plán člověk nečte a nesleduje, může být často nemile překvapen. Je to totiž základní dokument, podle kterého se řídí, co se kde postaví.

Územní a stavební řízení jsou návazné procesy, kdy už si konkrétní stavebník na základě územního plánu řeší povolení stavby samotné. Musí samozřejmě splnit požadavky "dotčených orgánů státní správy", třeba hasičů, hygieny, lesní správy, ochrany životního prostředí a požadavky z vyjádření obce a vlastníků inženýrských sítí, ale když je splní, už moc nemáte šanci záměr jako obyvatel ovlivnit.

O rozrůstání našich měst a obcí na zelenou plochu třeba zase jindy, ale obecně je jasné, že lepší, než zabírat pole okolo města je využívat k rozvoji především "brownfieldy" a plochy nevyužívané uvnitř města. Zemědělské plochy přecejen nemáme neomené množství, nemluvě o dalších a dalších nákladech na obsluhu území, když se zástavba dále rozrůstá. Zkrátka zastavitelné území by se nemělo bezhlavě rozšiřovat.

Nejlepší šance ovlivnit skutečně rozvoj vaší obce, je sledovat dění kolem územního plánu. Většina obcí územní plán již má, proto se dnes jedná nejčastěji o změnách územního plánu. Požádat o změnu může každý a podnětů na změnu využití pozemku (nejčastěji z nezastavitelného na zastavitelný) je spousta. Změna územního plánu se nejprve formou zadání schválí na zastupitelstvu, potom se po řadě dlaších kroků a zpracování vlastní dokumentace projednává s úřady a také s veřejností. A zde je moment, kdy lze změnu územního plánu připomínkovat. Připomínky či námitky se musí vyhodnotit a případně zapracovat. Jakmile se plán schválí na zastupitelstvu a vydá, je už pozdě. Změny jsou možné jedině po absolvování výše zmíněného procesu.

Takže, sledujme úřední desku. Jinde se o projednávání územního plánu většinou nedozvíte. Sledujte dění na vašem úřadě a omezíte tím nepříjemná překvapení v podobě nečekané zástavby.


Autor: Anna Gamanová | sobota 2.2.2019 20:45 | karma článku: 11.89 | přečteno: 462x

Další články blogera

Anna Gamanová

Stín na Kladně

Vloni se na Kladně vysázelo asi 75 stromů. Pokácelo se jich zhruba dvakrát tolik. Číslo není úplné, ale poměr je výrazně v neprospěch nových výsadeb. Čistě subjektivně jsou některá místa na sídlištích vypražená a prázdná, ...

13.3.2020 v 21:59 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 129 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladno a jeho mládí

Nedávno jsem navštívila jednu kladenskou základní školu. Děcka si vymyslela spoustu projektů, jak zlepšit okolí své školy. Někdo chce natřít a pomalovat zašlé a poloshnilé lavičky, jiní zasázet na kruhák záhon z trvalek, ...

6.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Anna Gamanová

Zónování na Kladně - Pokračování přeletu nad vlaštovčím hnízdem na Růžovém poli

Jednou jsem seděla nad mapou navrhovaných změn územního plánu jednoho menšího města poblíž Kladna. Na tom plánku byla zakroužkovaná čísla pozemků, jejichž majitel požádal o změnu. Zakroužkované byly všechny kolem dokola města.

28.2.2020 v 21:37 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 289 | Diskuse

Anna Gamanová

Identita je, když...

...se dokážete s místem ztotožnit. Něco, k čemu se fyzicky nebo mentálně vracíte, váš pevný bod, pouto s rodným městem, s místem, kde žijete.

20.2.2020 v 22:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jana Marková

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.

Je až neuvěřitelné, s jakou drzostí nám nyní Evropská komise nabízí část z našich odvedených peněz jako pomoc v nouzi. Pokud ovšem budeme hrát podle jejích pravidel.

28.3.2020 v 12:41 | Karma článku: 43.06 | Přečteno: 3100 | Diskuse

Jiří Paroubek

Co přijde po koronavirové krizi?

Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

27.3.2020 v 16:36 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jindřich Pilc

ČT by chtěla zvýšit poplatky za televizi

Zrušme daň z vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače! Změňme platby z povinných na dobrovolné!

27.3.2020 v 13:34 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 521 | Diskuse

Ctibor Čepička

Co se povedlo, co se nepovedlo a co nám ukázala pandemie

Téma pandemie je omíláno teď všude. Nicméně svojí troškou do mlýna také přispěji, alespoň tedy k okolnostem, které mě zaujaly. Co se psalo před pandemií, politický boj, nejstupidnější výroky či co nám ze všeho už nyní vyplývá.

24.3.2020 v 23:09 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 551 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kolik bude stát hospodářské oživení?

Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

24.3.2020 v 14:54 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 7.48 Průměrná čtenost 317

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

https://www.facebook.com/anicegam/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...