Co se to tady zase staví? aneb co je to územní plán, územní řízení, stavební řízení

2. 02. 2019 20:45:00
Jdete na procházku a na Vašem oblíbeném paloučku hned na konci baráků stojí bagr. Co se to děje? Někdo zase začal stavět a nikdo nám nic neřekl.

Město je složitá věc, protože v něm bydlí spoustu lidí se spoustou názorů. Všichni pak potřebují ke svému životu nakupovat, chodit do práce, do školy, parkovat, potřebují nemocnici a také chtějí sportovat. V poslední době také potřebují čím dál více skladů a spoustu dalších staveb. Navíc i sami obyvatelé leckdy staví.

Zájmy různých lidí a firem jdou někdy zcela proti sobě. Určitě znáte různé průtahy, třeba se stavbou dálnic, kdy se hledá dlouho taková trasa, která bude přijatelná z hlediska ochrany prostředí. Často se taková nemůže najít a pak se stavba zdržuje a zdržuje. Anebo ve Vašem klidném sousedství chce někdo postavit hypermarket.

Aby se v tom množství lidí a protichůdných zájmů dosáhlo alespoň nějaké shody, máme územní plán. Územní plán je základní dokument pro rozvoj obce. Samozřejmě není vůbec žádná legrace ho udělat, natož ho udělat dobře. Představte si, že musíte skloubit požadavky desítek úřadů státní správy, požadavky od jednotlivých občanů, firem i samotné obce a ještě byste se měli snažit o vytvoření urbanistické koncepce města. V základě tedy zpracovatel územního plánu vždy hledá určitý kompromis mezi různými zájmy a v závislosti na tom, jak je fundovaný, vytváří více nebo méně kvalitní rámec pro rozvoj obce.

Územní plán řekne, jaká "funkce" v konkrétní lokalitě může být (výrobní hala, obchod, bydlení...), co je ještě přípustné a co tam naopak určitě být nemůže (třeba sklad uprostřed rodinných domů), kolik musí mít stavba na pozemku vegetace, kolik může mít dům pater, jak velkou zastavěnou plochu vůči pozemku může projekt mít, kolik parkovacích míst je pro tu kterou stavbu potřeba a řadu dalších věcí.

Umíte si představit, že dokument, který mapuje celé město takhle podrobně a ke každé barvičce v mapě existuje výklad, co se tam může a co ne, bude pěkně obsáhlý, nepřehledný, dlouhý a vůbec nevhodný jako odpočinkové čtení.

Pro dlouhodobou stabilitu obce je samozřejmě lepší, když se územní plán moc často nemění, nebo alespoň ne podstatnou měrou. Časté změny anebo velké změny "na objednávku" konkrétních velkých investorů vedou k nejasnostem a nestabilitě ve vývoji území.

Jenže jakmile územní plán člověk nečte a nesleduje, může být často nemile překvapen. Je to totiž základní dokument, podle kterého se řídí, co se kde postaví.

Územní a stavební řízení jsou návazné procesy, kdy už si konkrétní stavebník na základě územního plánu řeší povolení stavby samotné. Musí samozřejmě splnit požadavky "dotčených orgánů státní správy", třeba hasičů, hygieny, lesní správy, ochrany životního prostředí a požadavky z vyjádření obce a vlastníků inženýrských sítí, ale když je splní, už moc nemáte šanci záměr jako obyvatel ovlivnit.

O rozrůstání našich měst a obcí na zelenou plochu třeba zase jindy, ale obecně je jasné, že lepší, než zabírat pole okolo města je využívat k rozvoji především "brownfieldy" a plochy nevyužívané uvnitř města. Zemědělské plochy přecejen nemáme neomené množství, nemluvě o dalších a dalších nákladech na obsluhu území, když se zástavba dále rozrůstá. Zkrátka zastavitelné území by se nemělo bezhlavě rozšiřovat.

Nejlepší šance ovlivnit skutečně rozvoj vaší obce, je sledovat dění kolem územního plánu. Většina obcí územní plán již má, proto se dnes jedná nejčastěji o změnách územního plánu. Požádat o změnu může každý a podnětů na změnu využití pozemku (nejčastěji z nezastavitelného na zastavitelný) je spousta. Změna územního plánu se nejprve formou zadání schválí na zastupitelstvu, potom se po řadě dlaších kroků a zpracování vlastní dokumentace projednává s úřady a také s veřejností. A zde je moment, kdy lze změnu územního plánu připomínkovat. Připomínky či námitky se musí vyhodnotit a případně zapracovat. Jakmile se plán schválí na zastupitelstvu a vydá, je už pozdě. Změny jsou možné jedině po absolvování výše zmíněného procesu.

Takže, sledujme úřední desku. Jinde se o projednávání územního plánu většinou nedozvíte. Sledujte dění na vašem úřadě a omezíte tím nepříjemná překvapení v podobě nečekané zástavby.


Autor: Anna Gamanová | sobota 2.2.2019 20:45 | karma článku: 11.56 | přečteno: 434x

Další články blogera

Anna Gamanová

Příjemná dopravní stavba

To není provokativní protiklad. V zahraničí a už i u nás existuje řada příkladů, jak stavby, které používáme každý den, udělat přijemnější - a praktičtější.

20.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 288 | Diskuse

Anna Gamanová

Infrastrukturní investice v podání samospráv

Říká se, že chodník není ani levicový ani pravicový. Buď je opravený nebo rozbitý, levně nebo draze, dobře nebo to někdo jen tak flikuje. Aneb proč je důležité přemýšlet dále než za 4 roky k dalším volbám.

1.2.2019 v 22:55 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 248 | Diskuse

Anna Gamanová

Vánoční zamyšlení

Na stole hořící svíčku, teplý čaj do hrnečku a Ježíšek se letos narodí už za pár dní. Vánoce jsou za rohem.

22.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 90 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobody.

Česká pirátská strana, která se velmi dlouho tvářila jako zastánci decentralizace, sdílené ekonomiky, si po snahách o regulaci sdílených taxislužeb či ubytování vzala na paškál nejstarší řemeslo.

22.2.2019 v 16:56 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 642 | Diskuse

Jiří Paroubek

Senzační vítězství

Český fotbal se především díky Plzni a Slávii, dostal výše, nežli jsme mohli na začátku sezóny očekávat.

22.2.2019 v 14:06 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 670 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Lidskost proti sobectví aneb opravdu se bez čerstvého rohlíku denně neobejdeme?

Někteří kolegové poslanci nutně potřebují každý den čerstvý rohlík. Bez něho si to „správné“ ráno nedovedou představit.

21.2.2019 v 12:59 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 1372 | Diskuse

Filip Humplík

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Nebo “Kokain je tak drahý, protože feťáci málo šňupou!” Nebo “Čím víc budeme jezdit autem, tím levnější bude benzín!”

21.2.2019 v 12:22 | Karma článku: 28.12 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Kateřina Valachová

Dětské dluhy jsou ostuda společnosti

S dětskými dluhy jsem válčila ještě za působení u doktora Motejla, prvního českého ombudsmana. Byl to boj s větrnými mlýny. V jedné bitvě jsme vyhráli, ale hned se objevily desítky dalších. A dneska to není zase o tolik lepší.

21.2.2019 v 12:02 | Karma článku: 17.81 | Přečteno: 598 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 8.85 Průměrná čtenost 299

Jsem architekta a matka dvou malých dětí a žiju s nimi na Kladně. Chtěla bych, aby Kladno bylo skvělé místo k životu pro ně i pro mě a pro kohokoli dalšího. Město tvoří nejen velké stavby, ale i zdánlivé maličkosti a jeho celková atmosféra záleží na každém z nás.

Jsem nezávislým členem a zastupitelem sdružení politických stran Kladeňáci (kladenaci.city), která bude v období 2018-2022 součástí zastupitelstva v Kladně.

Najdete na iDNES.cz